Gazeteci Murat Ağırel, kimlik bilgilerimizin bazı sitelerde para karşılığında satıldığını ve batın alınan bu bilgilerle çok sayıda kişinin banka hesaplarının boşaltıldığını, adlarına kredi çekildiğini belirterek, "Hepinizin hepimizin sadece TC kimlik numaraları değil, bütün soy ve kütük ve adres bilgilerine kadar her şey internette dolaşıyor" dedi.

Ağırel, Cumhuriyet Gazetesi'nde bugün yayımlanan, "Bu yazıdan sonra banka hesabınızı kontrol edeceksiniz" başlıklı yazısında, kendisine iletilen bir banka dolandırıcılığı olayından yola çıkarak yaptığı araştırmada karşılaştığı diğer dolandırılıcık olaylarını anlattı. Birikiminin bankada güvende olduğunu düşünenleri ürkütecek ayrıntıları okurlarıyla paylaşan Murat Ağırel, yazısını şöyle tamamladı:

 "Uzmanları aradım sordum. Kimlik bilgilerimizin bazı sitelerde para karşılığında satıldığını, bu bilgilere ulaşan kişilerin telefon operatörleri ile iletişime geçerek hattı devre dışı bıraktığını, sonrasında tekrar açtırarak bankacılık uygulamasını kullandıklarını ve hesapları boşalttıklarını veya hatları kopyaladıklarını belirttiler.

Hırsızlık nedeniyle zar zor biriktirdiğin parayı bankaya yatırıp güvene aldım diye düşünüyorsun ama dolandırıcı, çok fazla güvenlik önlemi almış olan telefon operatörünü de bankayı da atlatabiliyor. Akıl alır gibi değil.

Özetlemek gerekirse hepinizin hepimizin sadece TC kimlik numaraları değil, bütün soy ve kütük ve adres bilgilerine kadar her şey internette dolaşıyor şu anda. Bunun sorumlusu da kişisel bilgilerimizi korumakla görevli olan devlettir, hükümettir, İçişleri Bakanlığı’dır."

Zeki Yiğit, Danıştay Başkanlığına yeniden seçildi Zeki Yiğit, Danıştay Başkanlığına yeniden seçildi

Yazıyı okumak için TIKLAYIN