CHP Parti Meclisi, seçim sonuçlarını değerlendirmek için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında sabah saatlerinde toplandı. Toplantıdan, il ilçelerden başlayarak, kongre sürecinin başlatılması kararı çıktı. Toplantıda söz alan üyeler, seçim yenilgisinin nedenleri ve kurultay sürecine ilişkin görüşlerini dile getirdiler.

Özgür Özel'den Çerkes Soykırımı mesajı Özgür Özel'den Çerkes Soykırımı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta içinde istifalarını sunan MYK üyelerinin yerini atayacak. Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’yı Pazar günü açıklayacağı belirtiliyor. Yeni MYK’nın ilk toplantısını da hafta başında yapması bekleniyor. MYK’nın en önemli gündem maddesinin ise kongre ve büyük kurultay takvimini netleştirmesi oluşturacak.

CHP’de ağırlıklı görüş, yaz aylarında il, ilçe kongrelerinin tamamlanarak, Eylül sonu, Ekim başında 38. Olağan Kurultay’ın gerçekleştirilmesi yönünde. CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu’nun Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere kadar partisinin başında kalmak istediği ve bu nedenle yeniden genel başkanlığa aday olacağı beklentisi yüksek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yeniden görüşeceği belirtilen Kılıçdaroğlu’nun, il başkanları, belediye başkanları toplantılarının ardından kararını netleştireceği ifade ediliyor.

Editör: Tuncer Kalaycı