Milletvekilleri Cuma günü yemin edecek Milletvekilleri Cuma günü yemin edecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Serdivan İlçe Örgütü, AKP tarafından ilçenin farklı noktalarına asılan ve Millet İttifakı'nın terör örgütleriyle birlikte gösterilip, 'Fitne ehli' olarak nitelendirildiği afişlerin kaldırılması için İmçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

İlçe Başkanı Atilla Karahan imzasıyla yapılan başvuruda, Sapak Camii Kavşağı, Çark Caddesi Bellona Kavşağı ve Tunatan Kavşağı'nda asılı oldukları belirlenen afişlerde ittifakın CHP'nin 6 oku ve Altılı masa üzerinden düşman olarak nitelendirildiği belirtildi. Afişlerin halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu oluşturduğu vurgulanan başvuruda şöyle denildi:

"Millet İttifakı bileşenleri altılı masa olarak oluşmaktadır.Ancak Cumhurbaşkanı 7'li Masa olarak bir tabir kullanmaktadır. Anılan pankartlarda açıkça partimizin okları ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin kastedildiği konusunda tereddüt bulunmamaktadır. Partimizi, Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu terör örgütleriyle irtibatlı gibi gösterme ve bu yolla aşağılama amacı taşıdığı, keza toplumda inifal yaratma amacıyla yalnızca provokasyona dönük bir girişim olduğu sabit olan itiraza konu afişlerin, propaganda hürriyeti kapsamında yapılmadığı açıktır.

İlçe seçim kurullarının emsal kararları da dikkate alınarak, aday olanları karalayıcı ilan, afiş, poster ve benzeri propaganda araçlarının kullanılamayacağı hususunun değerlendirilmesi, bunların toplatılması ve dağıtımının engellenmesi konusunda tedbir alınması gerekmektedir."