CHP'den 1 Mayıs'ta "Taksim" çağrısı! CHP'den 1 Mayıs'ta "Taksim" çağrısı!

Kongreler takvimini başlatan ve parti tüzüğünde yenilik için harekete geçen CHP’de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanları ile bir araya geldi. Toplantıda il başkanlarının önemli bir bölümünün Kılıçdaroğlu’na desteğini yinelediği bildirilirken bazı il başkanlarının ise “Değişim” talebinde bulundukları öğrenildi.

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin tamamlanması ile “değişim” sürecine giren CHP, yetkili kurullarla süreci değerlendirmeye devam ediyor. Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 81 il başkanı ile partisinin genel merkezinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşması ile başlayan toplantıda, seçim sonuçlarına yönelik ayrıntılı sunumlar yapıldı. Tüm illerdeki seçmen hareketliliğinin ele alındığı toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yerel seçim vurgusu yaptığı ve örgütlerden “yenilenme ve toparlanma” istediği bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, sunumların ardından söz alan il başkanları, kurultay sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve delegelerin baskıdan uzak belirlenmesi durumunda CHP’nin süreçten güçlenerek çıkacağını bildirdi. Çok sayıda il başkanının CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na desteğini açıkladığı ve değişim için genel başkanın belirleyici olmasını istediği kaydedildi. Bazı il başkanlarının ise değişimin hemen gerçekleşmesi yönünde ifadeler kullandıkları bildirildi.

Toplantı öncesinde düşüncelerini açıklayan il başkanlarından Rize ve Giresun İl Başkanları değişimden yana ifadeler kullandı. Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, “Değişim çağrıları için gerekeni yapacağız” dedi. Rize İl Başkanı Tahsin Kambur, “Tam değilse bile değişimden yanayız” diye konuştu. Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet ise Kılıçdaroğlu’nu savunarak, “Genel başkanın yanında durma kararlılığındayız” dedi. Kütahya İl Başkanı Zeliha Şahbaz, “Medya önünde partinin tartıştırılmasını doğru bulmuyorum” diye konuştu.
Ekrem İmamoğlu’nun “genel başkanın değişimi” açıklamasına değinen Karabük İl Başkanı Vedat Yaşar ise “O, Sayın İmamoğlu’nun kendi fikri ama bizlerde değişim yeri delegeler ve kurultaydır. Burada delegelerimiz nasıl bir karar verir, o şekilde hareket edilir” dedi.