Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sık sık Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) batırmakla suçlayan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iktidarı döneminde ekonominin battığını gösteren bir gelişmeden daha bahsediliyor. 

Ekonomim.com yazarı Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak bugünkü köşe yazısında, SGK'nin iflas edecek noktaya geldiğini yazdı.

Konut satışları azaldı. Konut satışları azaldı.

"SGK şu anda hükümet borç bulup aktarma yapmaz ise ne sağlık giderlerini ödeyebilir ne de emekli maaşı verebilir" diyen Çolak, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ABD'deki enflasyon ve işsizlik verilerini hatırlatarak Türkiye'nin bu konularda diğer ülkelerden olumsuz ayrıştığını dile getirdi. 

Çolak, yazsında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunun en bariz örneği merkezi yönetim bütçesinin yönetilemez hale gelmesi. Bütçe, Mart ayında 47,2 milyar, Ocak-Mart döneminde ise 250 milyar TL açık verdi. Bütçe açığına kaynaklık eden en önemli kalem de KİT ve SGK zararlarını da kapsayan cari transferler oldu. Cari transferin bütçe harcamaları içindeki payı Mart ayında yüzde 37,3, Ocak-Mart döneminde yüzde 44,5’e ulaştı.

SGK şu anda hükümet borç bulup aktarma yapmaz ise ne sağlık giderlerini ödeyebilir ne de emekli maaşı verebilir. SGK iflas edecek noktaya gelmiş iken, hala Suriyeli kardeşlerimiz sohbeti yapmanın akla uygun bir açıklaması da yok. Hal böyle iken kamu bankalarını sürekli kayrılmış sektörlere negatif faizle kredi pompalayan kurumlara dönüştürmek, halen göreli olarak sağlam duran bankacılık sektörünü de krize sokabilir."