Dün hakim karşısına çıkan ve geride kalan 8 haftada Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararı vermesine karşın gözaltına alınan Cumartesi Anneleri, üst üste 9.haftada da gözaltına alındı. 

Kayıp yakınlerının akıbetini soran ve faillerin yargılanmasını talep eden Cumartesi Anneleri, 1995 yılından bu yana oturma eylemi yaptıkları Galatasaray Meydanı'nda bir kez daha polis müdahalesi ile engellendi.

Cumartesi Anneleri'nin 948. hafta eylemine Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.

Galatasaray Meydanı'nda açıklama yapmak ve karanfil bırakmak isteyen Cumartesi Anneleri, polis tarafından ablukaya alınmalarının ardından gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri'nin Twitter hesabından gözaltılara ilişkin paylaşılan videoda, "Bugün, gözaltında kaybetmelere ilişkin yaşanmışlıkları kaydettiğimiz, büyük bir ısrar ve çaba ile hatırlama, bellek mekanına dönüştürdüğümüz Galatasaray’a çıkışımızın 28. yılı. Ve bugün Galatasaray Meydanı’nda bir kez daha gözaltına alındık" denildi. 

Narkoçelik-25'te 320 gözaltı Narkoçelik-25'te 320 gözaltı

Editör: Tuncer Kalaycı