Cumartesi Anneleri, 955. hafta buluşması öncesi Galatasaray Meydanı'na ulaşmalarına izin verilmeyerek ablukaya alındı ve ardından gözaltına alındı.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 1995 yılından bu yana İstanbul'daki Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 955. hafta eylemi için bir kez daha bir araya geldi. 

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş: Beni de öldürecekler Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş: Beni de öldürecekler

POLİSTEN ABLUKA

Anayasa Mahkemesi'nin "ihlal" kararı haftalardır ihlal edilerek gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, meydana gidişlerine izin verilmeden polisler tarafından bir kez daha ablukaya alındı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Musa Piroğlu da eyleme destek verdi.

AYM kararına karşın polis tarafından yapılan uyarıda, kaymakamlık kararıyla yapılmak istenen basın açıklamasının yasaklandığı belirtildi. Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, bir kez daha gözaltına alındı.

ABLUKAYI AŞAN BİR KİŞİ DARBEDİLEREK GÖZALTINA ALINDI

Meydandaki polis ablukasını aşan bir kişi de darbedilerek gözaltına alındı. Aynı noktada, haber takibindeki gazeteci Dilan Şimşek de gözaltına alındı.

Editör: Tuncer Kalaycı