Amedspor’un bir dönem formasını terleten ve zafer işareti yaptığı için ceza alan Deniz Naki, gündemdeki Merih Demiral'ın 'bozkurt' işaretine ilişkin açıklamada bulundu.

Milli futbolcu Merih Demiral’ın Türkiye-Avusturya maçında yaptığı "bozkurt" işaretine yönelik tartışmalar devam ediyor.

Demiral’ın hareketi sonrası Amedspor’un bir dönem formasını giymiş olan ve yeşil sahada zafer işareti yaptığı için ömür boyu futboldan men edilen Deniz Naki de gündeme geldi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün görüştüğü Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ın 'bozkurt' işaretiyle açıklama yapmasının ardından "Bundan birkaç yıl önce başka bir futbolcu zafer işareti yapınca, bugün bu işareti savunanlar tarafından linç edilmişti. Onları kendilerini sorgulamaya davet etmek gerekir" demişti.

Yaptığı zafer işareti ve sosyal medya paylaşımları sebebi ile ömür boyu futboldan men edilen Naki, sonrasında Türkiye’den ayrılmıştı.

"Yaptığı işaret ırkçılığı esas alıyor"

Sosyal medya hesabından gündeme ilişkin açıklama yapan Deniz Naki şu ifadeleri kullandı:

"Yüreği barış, demokrasi ve özgürlükten yana çarpan kamuoyunun dikkatine...

Bir milli maç sonrası bir futbolcunun attığı golden sonra yaptığı ve ırkçılıkla özdeşleşmiş bir işaretin benim yıllar önce yaptığım işaretle kıyaslanması üzerine bir açıklama yapmam kaçınılmaz bir hal almıştır.

"Zafer işareti özgürlük ve barış talep edenlerin işareti"

Söz konusu futbolcunun yaptığı işaret tekçiliği, başka halkların ret ve inkarını, nasyonalizmi, ırkçılığı esas alıyorken; benim yaptığım işaret ise barışı, özgürlüğü, halkların kardeşliğini, enternasyonalizmi çağrıştırdığını bütün uluslararası toplum bilir. Bozkurt işareti dar ve ideolojik ulusçuluğu esas almış olan dar bir siyasi çevreyi ilgilendiriyorken, zafer işaretinin ise Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar bütün dünyada barış, kardeşlik, ve özgürlük talep edenlerin işareti olduğunu aklıselim ve vicdanlı herkes bilir. İki işaretin aynı anlama geldiğini ifade etmek abesle iştigaldır. Bu fark akla kara kadar farklı dünyaları ifade etmektedir. Zafer işareti tarihin beyaz sayfasında halkların barış ve özgürlük umudu iken, Bozkurt işareti halkların boğazlaşmasını, dar ideolojik kalıpları, kan ve gözyaşı ile tarihin kara sayfasında yer edinmiştir.

EURO 2024 / Fransa ve İspanya yarı finalde! EURO 2024 / Fransa ve İspanya yarı finalde!

Spor ve futbol bizler için çoğulculuk, farklılıklarla birlikte zenginlik, barış, kardeşlik ve enternasyonalizmdir.

Bu çerçevede bu ırkçı sembolü normalleştirmeye çalışan ve bunu, beni terörize ederek gerçekleştireceğini sanan alçakları lanetliyor, yeşil sahaların faşizme mezar olmasını temenni ediyorum”

Kaynak: Gazete Pencere