İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Sakarya'nın, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) programlarından yararlandırılması çağrısında bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya yazılı talepte bulunan Ümit Dikbayır, tarımsal üretimde önemli iller arasında bulunan Sakarya'nın IPARD programına neden dahil edilmediğini ve dahil edilmesi için neler gerektiğini sordu.

Dikbayır yazılı talebinde şu ifadelere yer verdi;

"Türkiye'nin Tarım ve Hayvancılık üretiminde üst sıralarda yer alan ve seçim bölgem olan Sakarya, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumunun 16 Ağustos 2023 tarihinde açıklamış bulunduğu Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı fonuna dahil iller arasında bulunmamaktadır. Oysaki tarım konusunda üst sıralarda yer almaktadır. Sınırlı sayıda il seçilmesinin gerekçesi nedir ve seçim bölgem olan Sakarya'nın seçilen iller arasına dahil olabilmesi için aranan herhangi bir şart var
midir?

Çiftçimizin elini rahatlatacak olan bu fondan ilimizin de yararlandırılması bizim için çok önemlidir. IPARD Programına Sakarya ilimizin dahil edilmesi, hususunda desteklerinizi arz eder, saygılarımı sunarım." 

IPARD nedir?

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir.

Ipard 2023 hangi illerde var?

Sakarya'nın ihracatı yüzde 15 geriledi Sakarya'nın ihracatı yüzde 15 geriledi

Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas.

Ipard desteği ne kadar?

Hayvansal ürünlerin üretimine yönelik projeler için baz hibe oranı yüzde 50'den yüzde 60'a yükseltilmiş olup bu sektörde programda belirlenmiş üretici örgütlerinin yapacağı yatırımlar için ise bu oran yüzde 70'e çıkarıldı. Genç çiftçilere ve dağlık alanda yatırım yapan işletmelere ek yüzde 5 hibe uygulanıyor.