TÜİK, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, TÜFE’deki değişim 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 65,07 olarak gerçekleşti.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon verilerinin açıklamasının ardından TÜİK merkez binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında konuşan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TÜİK'in verileri baskılanmış biçimde açıkladığını belirtti. Açıklamasında şunları dile getirdi:

"Termik santral işçileri zorla çalıştırılıyor" iddiası "Termik santral işçileri zorla çalıştırılıyor" iddiası

"Yine bir ayın 3'ünde TÜİK önündeyiz. TÜİK yıllık ve aylık enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu rakamlar milyonlarca emeği ile geçinen işçinin ücret artışını da belirleyecek. 6 aylık enflasyon rakamı milyonlarca işçinin ekmeğini belirlemesi anlamında çok önemliydi.

Hepimizin evine fatura geliyor. Gerçek enflasyonunu hepimiz yaşıyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 94 ile 121 bandındadır. Bizim karnımızı doyurmak için yaptığımız harcımalar yüzde 100'ü çoktan aşmış durumda. Resmi verilere göre ise yüzde 68,08 olarak açıklanmıştır. TÜİK'in baskılanmış verilerine göre asgari ücretin önemli bir bölümü erimiştir.

2024'ün ilk 6 ayında milyonların ekmeği küçülmüştür. Yıl başında belirlenen asgari ücret ile "Yıl sonuna kadar devam edeceğiz" demek milleti açlıkla yüz yüze bırakacağız demektir. Yılın daha 4'üncü ayında açlık sınırının altına düşen asgari ücret ile yıl sonuna kadar devam etmenin akılla, mantıkla ve vicdanla bağdaşık bir tarafı bulunmamaktadır.

Bundan sonra yapılması gereken bellidir. Asgari ücret TÜİK verilerine göre dahi çökmüştür. DİSK olarak yıllardır önerdiğimiz gibi; enflasyon tek haneye düşene kadar yılda 4 defa asgari ücret zammı yapılması gerekmektedir."

Editör: Haber Merkezi