İzmit'te 23 Nisan etkinlikleri doğa yürüyüşü ile başladı İzmit'te 23 Nisan etkinlikleri doğa yürüyüşü ile başladı

Uzun zamandır icralarla gündeme gelen Uzuntarla’daki Elimsan fabrikasının konkordato süresi doldu ve fabrika tamamen kapandı.

Özgür Kocaeli Gazetesi'nden Süriye Çatak Tek'in haberine göre, 2022 yılında konkordato ilan eden fabrikada işçiler aylarca maaş alamadı. Son bir yıldır hiç üretimin de olmadığı fabrikada konkordato süresi doldu ve Suudi Arabistanlı yatırımcı fabrikanın tüm faaliyetlerini durdurdu. Sadece insan kaynakları personellerini bırakan yatırımcı, 200’ün üzerinde mavi ve beyaz yakalı işçinin işine 31 Ağustos itibariyle son verdi.

İŞÇİLER AYLARCA MAĞDUR OLDU

Geçtiğimiz yıl işçilerin maaşlarının verilmemesi üzerine iş yerinde örgütlü olan Birleşik Metal-İş Sendikası, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile görüşmüştü. Görüşmenin ardından kasım ayında Vali Yavuz’un devreye girmesiyle birlikte Ücret Garanti Fonu’ndan çalışanlara 3 aylık ödeme yapıldı. Ancak temmuz, ağustos ve eylül maaşı olan bu paranın ardından işçilerin maaşları hiç ödenmedi. İşçiler konkordato nedeniyle sigortaları yattığı için farklı bir yerde işe de giremedi. Büyük sıkıntının yaşandığı fabrikada 300 işçinin yüzde 50’si işten çıkarak başka işlere yerleşti.

HAKLARINI ALAMADILAR

Hiçbir haklarını almadan işten çıkarılan işçilerin içeride bulunan tazminatları ve alacaklarının nasıl ödeneceği bilinmiyor. İşten çıkarılan işçiler, Elimsan işvereninin kendilerini çok mağdur ettiğini, mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda destek istediklerini belirtti. İşçilerin haklarının nasıl verileceği ile ilgili kesin bilgi bulunmazken, beyaz ve mavi yakalı işçilerin bundan sonraki süreçte ne yapacağı henüz netleşmedi.