Türkiye’de hayat pahalılığını “Erdoğan Sayesinde” çıkartmalarıyla dile getirdikten sonra gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılan görsel iletişim tasarımcısı Mahir Akkoyun hazırladığı çıkartmaların gözaltına alınmasıyla ünlendiğini söyledi.

Akkoyun, tasarımını yaptığı çıkartmaları sosyal medya hesabından paylaşmış, Türkiye’nin farklı illerinden vatandaşlar da bu çıkartmaları market raflarına, ATM’lere yapıştırmaya başlamıştı. Mizah dergisi Leman da son sayısının kapağında “Bu dergi size pahalı mı geldi? Reis sayesinde. Oy verirken aklınızda bulunsun” ifadesine yer vermişti.

Sivas Katliamının 31'inci yılı! Sivas Katliamının 31'inci yılı!

“Hem maliyeti ucuz hem de kolay üretilebilir, kolay tüketilebilir”

VOA Türkçe’ye konuşan Akkoyun, “Daha öncesinde de yaptığım tasarımlar vardı. O tasarımlardan birkaçıydı sadece. Ünlenmesine sebep olan şey de bir anlamda gözaltına sürecim olmuş oldu. Seçim sürecinde olduğu için biraz da yaptığım tasarımlar daha fazla yayılmaya başladı” diye konuştu.

Akkoyun, hazırladığı çıkartmaların yaygınlaşmasında kolay üretilebilir ve kolay tüketilebilir olmalarının da etkili olduğunu vurguladı: Benim yaptığım tasarımlar çok basit tasarımlar. Çok kolay dağıtılabilir. Herkesin ulaşabileceği, herkesin bir şekilde kopyalayıp bastırabileceğin ve bir yerlere yapıştırabileceği tasarımlar. Büyük bütçeler ayrılan siyasal kampanyaların böyle bir imkanı yok. Kolay üretilebilir değiller. Kolayca yaygınlaştırılabilir değiller. Yaptığım şeyin bu kadar yaygın olmasının sebebi aslında hem maliyetinin ucuz hem de kolay üretilebilir, kolay tüketilebilir olması bir yandan da. Bu başarıyı sağlayan da bu olmuş oldu.”

Editör: Tuncer Kalaycı