Yerel seçimlerde AKP’nin uğradığı oy kaybı sonrası düzen siyasetinden uzlaşma sinyalleri geliyor.

Taşkent'ten kredi faizi artırımına tepki! Taşkent'ten kredi faizi artırımına tepki!

İlk adım CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den gelmiş, seçimden 2 gün sonra yaptığı açıklama "Erken seçim gündemimiz yok" diyerek 2028'e işaret etmişti.

Gelecek seçimler için şimdiden öne çıkan isim Ekrem İmamoğlu da The Economist için kaleme aldığı seçim değerlendirmesine "Kutuplaşmış değil birleşmiş bir Türkiye" demişti.

Seçimden iki hafta sonra iktidar medyasının amiral gemisi Sabah Özel'le söyleşisini manşete taşıdı. Özel, bu söyleşide AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu isteyeceğini söylemiş, "Eskisi gibi, ‘Ben senin yanına gelmem’ yok... Böyle bir siyaset izlemeyeceğim. Tercih ederim ki Çankaya Köşkü'nde buluşalım" önerisinde bulunmuştu.

İkili arasında ilk temas telefonda bayramlaşarak gerçekleşti. Bugünse Erdoğan, Özel'in buluşma çağrısına yeşil ışık yaktı.

Erdoğan önce kabine toplantısında konuştu. Yeni dönemde düzen muhalefetin beklentilerini şu sözlerle özetledi: "Seçimler sonrasında muhalefet partilerinin bir kısmının sergilediği ağırbaşlı tavrı takdirle karşılıyoruz. Muhalefetin de gerekli dersi çıkaracağını, bir daha temelsiz, basit ve zarar veren argümanların arkasına sığınmayacağını ümit ediyorum" 

Editör: Tuncer Kalaycı