Eşitlik İçin kadın Platformu (EŞİK), partilerin milletvekili aday listelerinin, eşit temsilden uzak olduğunu belirterek, bu listelerin seçim kurullarınca reddedilmesi gerektiğini savundu.

EŞİK'in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Kadın Cinayeti / Boşanma aşamasındaki eşini öldürdü Kadın Cinayeti / Boşanma aşamasındaki eşini öldürdü

"Seçime girecek siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu'na sunduğu milletvekili listeleri yine eşit temsilden çok uzak. Kadınlar siyasete girmek istemiyor iddiasını çürüten çok sayıda kadın aday adayı olmasına rağmen, listelerde çok az sayıda kadına yer verildi.
Büyük bölümü de seçilemeyecek yerlere konularak listelerdeki kadın oranı yapay şekilde yüksek gösterildi. Hâlâ, cinsiyet eşitliğini sağlamak için fermuar yöntemini uygulayan tek bir siyasi parti yok. Listelerde fermuar sistemi, kadın sayısını artırmak için değil partiler arası milletvekili sayısını eşitlemek için kullanıldı.
Eşit temsil vazgeçilmezimiz!
İlk anayasa değişikliğinde, tüm seçimlerde ve atamalarda eşit temsil ilkesi anayasal zorunluluk haline getirilmelidir. #EşitTemsil olmayan listeler seçim kurulları tarafından reddedilmelidir. Eşitlik ilkesini ihlal eden atamalar iptal edilmelidir.
Yasal güvenceli EŞİT TEMSİL sağlayıncaya kadar mücadele edeceğiz!" 
 

Editör: Tuncer Kalaycı