Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: 4 kişi öldü Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: 4 kişi öldü

Fas'ın Marakeş kentinde Cuma gecesi yerel saatle 23:11'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde bilanço ağırlaşıyor. Fas resmi medyası ölü sayısının bin 305 olduğunu duyurdu. Ölümlerin çoğunun ulaşılması güç olan dağlık bölgelerde gerçekleştiği bildirildi.

Fas İçişleri Bakanlığı, en az 672 kişinin de yaralandığını açıkladı. Çok sayıda bina hasar aldı. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Marakeş'te eski şehri çevreleyen kırmızı duvarların bir bölümünün de hasar gördüğü açıklandı.

8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssü, Marakeş kentinin El-Huz bölgesi olarak açıklandı. Ölümlerin yaşandığı şehirler arasında Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua'nın bulunduğu aktarıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu 6,8 büyüklüğündeki depremden 19 dakika sonra 4,9 büyüklüğünde başka bir depremin meydana geldiğini açıkladı.

Depremlerin ardından enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Depremin ülke tarihindeki en büyük deprem olduğu kaydedildi. Fas'ta 2004 yılında meydana gelen depremde 600 kişi hayatını kaybetmişti.