Tele1'deki "4 soru 4 yanıt" programında Abdullah Öcalan'la ilgili açıklamaları nedeniyle hedef gösterilen ve hakkında "suçu ve suçluyu övme" iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 27 Haziran'da tutuklanan Merdan Yanardağ, 16 gündür Silivri Cezaevi'nde bulunuyor.

28 Şubat tutuklusu generallere af! 28 Şubat tutuklusu generallere af!

Yanardağ hakkındaki soruşturma tamamlandı ve iddianame hazırlandı. Savcılık iddianamede, Yanardağ'ın "terör örgütü propagandası yapma" ve "suçu ve suçluyu övme" iddiasıyla 10 yıl 6 aya kadar hapsini talep etti.

Tele1'in haberine göre, iddianamenin hazırlanmasının ardından Yanardağ'ın avukatları, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusunda bulundu.

Ne olmuştu?

Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 20 Haziran'da yayımlanan '4 Soru 4 Cevap' programında AKP'nin PKK lideri Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğunu imâ etmek için şu sözleri kullanmıştı:

"İmralı'ya baktığımız zaman, 70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun süredir, 25 yıldır kesintisiz hapiste ve tecritte olan bir kişiden söz ediyorum.

"Türkiye'de en uzun süre yatan siyasi mahkumdur. Normal infaz yasaları geçerli olsa aslında serbest bırakılması gerekiyor, ev hapsi vs. Abdullah Öcalan'a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Biz görmüyoruz, duymuyoruz, tartışamıyoruz. O izliyor mu, izlemiyor mu bilmiyoruz.

"Ama orada elinde rehin olarak tutmuşsun, adamla pazarlık yapıyorsun. Onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Böyle bir infaz düzeni olabilir mi? Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu çünkü okumaktan başka bir şey yapmıyor.

Siyaseti doğru okuyan, doğru gören, doğru çözümleyen son derece zeki birisidir."

Hedef gösterilmiş ve tutuklanmıştı

Yanardağ'ın bu sözleri bağlamından koparılarak bir video aracılığıyla sosyal medyada dolaşıma girmişti. Yanardağ'ın konuşmasına ilişkin ilk olarak RTÜK harekete geçmiş ve Tele1 hakkında inceleme başlatmıştı.

Ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı "suçu ve suçluyu övmek" ile "örgüt propagandası yapmak" suçlarından Yanardağ hakkında soruşturma açmıştı.

Yanardağ, 27 Haziran'daki yayın esnasında Tele1'in ofisine gelen polisler tarafından gözaltına alınmış ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti.

Editör: Tuncer Kalaycı