Necip Hablemitoğlu suikastı sanıklarından altısı mevcut delil durumunun sanıklar lehine değişmesi ihtimali nedeniyle tahliye edildi.

Mekke'de 52 dereceye çıkan sıcaklıklar yüzünden yüzlerce kişi hayatını kaybetti Mekke'de 52 dereceye çıkan sıcaklıklar yüzünden yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Aralık 2022’de Bulgaristan’da yakalandıktan sonra Türkiye’ye iade edilen Levent Göktaş da tahliye edilen sanıklar arasında.

10 kişinin yargılandığı davada böylelikle tutuklu sanık kalmadı.

Mahkemenin kararına Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından hesabından paylaşım yapan Hablemitoğlu, “İlerleyen zamanda ne olacak bilinmez. Bu durumda ne söylenir onu bilemedim. Bilemedim yani, biz ne yaşadık 20 yıl?” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de Ankara'da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Davada 6'sı tutuklu, 1'i tutuksuz, Fethullah Gülen de dahil olmak üzere 3’ü firari toplam 10 sanık yargılanıyor.

Son duruşmada Hablemitoğlu ailesinin avukatı, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hasan Atilla Uğur, Abdurrahman Şimşek, Ferhat Ünlü, İrfan Fidan, Mustafa Çalışkan, Tamer Topsakal ve Tuncay Özkan’ın tanık olarak dinlenmesini istedi.

Cumhuriyet savcısı, Gül’ün dinlenmesi talebini mahkemenin takdirine bırakırken, Tuncay Özkan’ın ise beyanlarının dosyaya kazandırılmasından sonra dinlenmesine ilişkin karar verilmesini, sanıkların tutukluluk halinin de devamını talep etti.

Mahkeme heyeti Abdurrahman Şimşek, Ferhat Ünlü, Tuncay Özkan ile Hasan Atilla Uğur’un tanık olarak dinlenmesine, Abdullah Gül’ün dinlenmesi talebinin ise tüm deliller toplandıktan sonra kararlaştırılmasına hükmetti.

Dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan ile Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın dinlenmesi talebini reddeden mahkeme, ayrıca Hablemitoğlu’nun katledilmesinden birkaç gün önce Eskişehir’de katıldığı konferansın görüntüleri ile öldürülmesinden hemen önce alışveriş yaptığı markette Hablemitoğlu’nu izlediğinden şüphelenilen iki kişinin yer aldığı görüntülerin dosyaya kazandırılmasına karar verdi. (BBC Türkçe)

Editör: Tuncer Kalaycı