Hollanda Maliye Bakanı Sigrid Kaag, şahsına yönelik tehditlerden dolayı siyasi yaşamını sonlandıracağını duyurdu. Kaag, Trouw gazetesine yaptığı açıklamada, bu kararı alırken ailesinin mutluluğunu düşündüğünü dile getirerek, "Yaptığım iş, kocam ve çocuklarım için büyük bir yüke dönüştü. Güvenliğimi kendim sorun ettiğim için (politikayı) bırakmıyorum, ailem açısından problem olduğu için bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

Filistin tasarısı BM'de onaylandı Filistin tasarısı BM'de onaylandı

Eski bir Birleşmiş Milletler (BM) diplomatı olan 61 yaşındaki Kaag, 2017 yılında Hollanda Dışişleri Bakanı olarak siyasete girmişti. Kasım ayında yapılacak olan erken seçimlerin ardından politikadan çekileceğini bildiren Sigrid Kaag, geçen Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada da, Hollanda'da siyasi çevrenin politikacılar için "toksik" bir hal aldığını dile getirmiş ve kendisi gibi birçok siyasetçinin sürekli tehdit aldıkları için yoğun koruma önlemleri altında yaşadıklarını vurgulamıştı. 

Dört çocuk annesi Kaag'ın iki kızı da bir süre önce katıldıkları bir televizyon programında annelerine gelen tehdit mesajlarından dolayı endişe duyduklarını belirtmişlerdi.

Hükümet üyeleri tek tek siyasetten çekiliyor

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de liderliğini yaptığı dört partili koalisyon hükümetinin göç politikası sebebiyle dağılmasının ardından geçen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, erken seçimlerden sonra politikaya veda edeceğini duyurmuştu. Rutte ve Kaag dışında, seçimlerden sonra politik yaşamını sonlandıracağını açıklayan bir diğer isim de Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra oldu.

Editör: Tuncer Kalaycı