Sakarya'nın ihracatı yüzde 15 geriledi Sakarya'nın ihracatı yüzde 15 geriledi

AKP'den Sakarya Milletvekili seçilen Ali İnci'nin sahibi olduğu, çevreye zarar verdiği için daha önce kapatılan taş ocağının seçimden hemen sonra açılması, bölgede yaşayanların tepkisine yol açtı.

Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan ve çevreye zarar verdiği için yıllar önce valilik kararıyla kapatılan taş ocağının, ocağın sahibi Ali İnci'nin AKP Sakarya Milletvekili olmasıyla birlikte yeniden açıldığı iddia edildi. 

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre Kızanlık Mahallesi'ndeki taş ocağının açılması için daha önce yapılan 3 başvuruya olumsuz yanıt verilmişti. Eski Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, milletvekili olmasnın hemen ardından köylülerin, çevrecilerin ve bilim insanlarının hazırladığı raporlara rağmen ocağı yeniden açtırdı.

'SİYASİ GÜCÜNÜ KULLANARAK TAŞ OCAĞINI AÇTI'

Mahalle muhtarı Haydar Çamur, taş ocağının faaliyeti geçmesine tepki göstererek, "Taş ocağı uzun süredir kapalıydı. Fakat Ali İnci, milletvekili seçildiği 14 Mayıs gecesinin sabahında, iş makinelerini ocağa getirdi. Siyasi gücünü kullanarak taş ocağını açtı. Burada Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a yüzde 71 oy çıktı ama bu sevgi taş ocağının açılmasıyla birlikte azalmaya başladı. Cumhurbaşkanımız, Kızanlık Mahallesindeki taş ocağının yaptığı doğa katliamını duysun. Büyüklerimizin endişemizi anlamasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'İÇME SUYU YATAKLARINA ZARAR VERİYOR'

Taş ocağının olduğu mahallede fay hattının olduğunu belirten Çamur, "Taş ocağı içme suyu yataklarına da zarar veriyor. Geçmişte köylülerden 600 imza toplayarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne teslim ettim. Doğa katliamı olacak, köy halkı olarak karşıyız" dedi.