Ukrayna'da  Nova Kahovka barajı vuruldu Ukrayna'da Nova Kahovka barajı vuruldu

İngiltere’de Kral III. Charles, başkent Londra’da düzenlenen törenle tacını giydi. 1953 yılından bu yana İngiltere’de düzenlenen ilk taç giyme töreninde monarşinin sembolü olan tarihi Aziz Edward tacını takan 74 yaşındaki Charles, tacı hükümdarlığı boyunca yalnızca bir kere takabilecek. Charles için düzenlenen törenin ardından eşi Camilla da düzenlenen daha sade bir törenle kraliçe tacını taktı.

Von der Leyen ve Biden’dan tebrik mesajı

Taç giyme töreninin ardından Kral ve Kraliçeye dünya liderlerinden tebrik mesajları geldi. ABD Başkanı Joe Biden attığı tweette, ikiliyi tebrik ederek, "iki ülkenin ilişkisini her iki halk için de bir güç kaynağı" olarak nitelendirdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de taç giyme törenini "İngiliz monarşisinin baki gücünün sembolü" olarak nitelendirdi. Von der Leyen, "İstikrar ve devamlılığın sembolü. Kral III. Charles’ı ve Kraliçe Camilla’yı tebrik ediyorum" diye yazdı.

Monarşi karşıtı grubun üyeleri gözaltına alındı

Kral'ın taç giyme törenini protesto etmek isteyen monarşi karşıtı bir grubun önde gelen isimleri gözaltına alındı. İngiltere’de monarşinin kaldırılıp, demokratik bir biçimde seçilmiş bir liderin ülkenin başına getirilmesi gerektiğini savunan Republic adlı grubun altı üyesi gözaltına alınırken grup, polisin yüzlerce pankarta da el koyduğunu beliritti.