Gazeteci İsmail Saymaz, IŞİD’in Türkiye’deki kilit isimlerinin Suriye’deki kamp görüntülerine ulaştı. Görüntüleri Sözcü TV’de yayımlayan Saymaz, infazlar dahil olmak üzere kampta yaşananları anlattı.

Saymaz, söz konusu videonun 2014 yılının Ocak-Şubat aylarında çekildiğini söyledi. IŞİD’in Gaziantep hücresine ait olduğu aktarılan görüntülerde dini lider Ahmet Güneş de yer alıyor.

Görüntülerde molotof kokteyli talimi görüldüğü sırada Saymaz, askeri eğitimin silah ve bomba yapımını; intihar eylemlerini de kapsadığını belirtti.

“Tüm aile örgüt üyesi”

Saymaz, “örgütün asıl lideri” dediği Yunus Durmaz adlı teröristin gösterirken, “Türkiye IŞİD’in özelliği şudur, ailece örgüte katılınır. Yunus Durmaz, bütün kardeşleri ve onların eşleriyle birlikte örgüte katılmıştı” dedi.

“Sınırdan dolmuş kalkıyordu”

İsmail Saymaz, görüntülerdeki teröristler için, “Bunların tamamı Gaziantep’ten. Sınır o kadar delik deşik edilmiş ki Adıyaman ve Gaziantep’ten IŞİD kamplarına dolmuş kalkıyordu” ifadelerini kullandı.

“İnfaz görüntülerine rağmen cinayetten yargılanmadı”

Saymaz, Ahmet Güneş’in bir infaz gerçekleştirdiği görüntülerin bilindiğini, Ahmet Güneş’in Gaziantep’te 25 Mart 2014’te yakalandığını, kendisine sadece örgüt üyeliğinden dava açıldığını; Güneş’in tehdit altında bu işlemi gerçekleştirdiği ve ateş etmediğini savunduğunu anlattı.

Erdoğan: Ben artık Fenerbahçeli değilim Erdoğan: Ben artık Fenerbahçeli değilim

İsmail Saymaz şöyle devam etti:

“Adam öldürmeden dava açılmadı. Sadece örgüt üyeliğinden 7 ay cezaevinde kaldı. Çünkü bu cinayet Türkiye toprakları dışında işlendiği için terör eylemi olarak kabul edilmedi.”