Kuruluşundan bu yanda 7 yıldır Meral Akşener'in Genel Başkan koltuğunda oturduğu İYİ Parti'de bir dönem sona erdi. İYİ Parti'nin yeni Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu oldu. Dervişoğlu, 5. Olağanüstü Kurultay'da 611 oy ile Genel Başkan seçildi. Dervişoğlu, seçimi kazanmasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, "Sayın Koray Aydın benim aile büyüğümdür. Tolga Akalın da kardeşim ve ailemin bir ferdidir. Allah'ın izniyle iktidar yolculuğunu ağabeyim Koray Aydın, kardeşim Tolga Akalın'la ve bu dava için alın teri döken sizlerle yolculuğumuza devam edeceğiz. Herkes emin olsun artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne mutlu Türk'üm diyene!" ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, oy sayısı açıklanmadan "Hoş geldin genel başkanım" anonsuyla salona giriş yaptı. Salonda delegeler, "iktidara doğru Dervişoğlu" sloganları attı. Resmi sonuçlara göre Aydın 548, Dervişoğlu 611 oy aldı. Dervişoğlu'nun teşekkür konuşması yapacağının açıklanmasının ardından genel başkanlık seçiminden çekilen aday Tolga Akalın da sahneye geldi. Dervişoğlu, Akalın ile öpüştü.

"Ben bir yarış kazanmadım çünkü kimseyle yarışmadık biz"

Dervişoğlu, yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

"Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bu yolculuğa çıkarken cenab-ı Allah hakkımızda hayırlısı olan neyse onu versin diye ülkem, milletim, halkım için dua ettim. Ben bir yarış kazanmadım. Çünkü kimseyle yarışmadık biz. Herkesin gözü bu kongredeydi. Allah hepinizden gani gani razı olsun. En küçük bir tatsız olay bile yaşanmadı. Bu iyiler ve cesurlar hareketinin nasıl bir hareket olduğunun nasıl bir siyasi ahlaka ve ferasete sahip olduğunun en büyük delilidir.

TİP Sözcüsü Kadıgil’den Cumartesi Anneleri için çağrı! TİP Sözcüsü Kadıgil’den Cumartesi Anneleri için çağrı!

"İktidar yolculuğuna ağabeyim Koray Aydın, kardeşim Tolga Akalın'la devam edeceğiz"

Konuşurken de ifade ettim. Sayın Koray Aydın benim aile büyüğümdür. Tolga Akalın da kardeşim ve ailemin bir ferdidir. Sizlerin adayları olarak bu yolculuğa çıktık. Siz asıl çok büyük bir ailesiniz. Size mensup olmaktan hepimiz iftihar ediyoruz. Bugün itibarıyla birbirimize sarılarak yaralarımızı saracağız. Sonra da Allah'ın izniyle iktidar yolculuğuna ağabeyim Koray Aydın, kardeşim Tolga Akalın'la ve bu dava için alın teri döken sizlerle yolculuğumuza devam edeceğiz. Herkes emin olsun artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne mutlu Türk'üm diyene! Allah hepinizden razı olsun. Sağ olun, var olun."

Akşener ise seçim öncesi kurultayda yaptığı veda konuşmasında, "Bugün karşınızda bu kürsüden son kez konuşuyorum" diyen Akşener, "Haksız olduğum içi değil, söz verdiğim için bırakıyorum. Bedeli ben ödedim, hesabı siz tutacaksınız"  ifadelerini kullandı.

Editör: Tuncer Kalaycı