İzmir'de bulunan Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutukluların, maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek için 15-19 Haziran'da B blokta bulunan koğuşu ateşe verdiği belirtildi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre; dumandan etkilenen tutukluların revire kaldırıldığı kaydedildi. 

ATM'lerde 10'luk ve 20'lik banknotlar kalkıyor ATM'lerde 10'luk ve 20'lik banknotlar kalkıyor

Tutuklularla görüşen Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi’nden avukat Onur Can Aykut, tutukluların, sürdürülen tecrit politikaları, siyasi tutukluların farklı bloklarda tutulması ve cezaevi idaresinin keyfi uygulamalarına karşı 2 defa koğuşlarını ateşe verdiğini doğruladı. 

HEYETİN CEZAEVİNE GİTMESİ BEKLENİYOR

Yapılan eylemin ardından tutukluların spor ve benzeri faaliyetlerinin kaldırılarak, baskının daha da artırıldığı bilgisini veren Aykut, tutukluların kendisine cezaevi birinci müdürünün sorunu kişiselleştirdiğini ve "Ben burada olduğum sürece durum değişmez. Avukat ve aile de almam" dediğinin aktarıldığını paylaştı. Aykut, cezaevi savcısının da çözüme yönelik herhangi bir girişimi olmadığını ve tutukluların göndermiş olduğu şikayet dilekçelerine yanıt vermediğini kaydetti.

ÖHD İzmir Şube Eşbaşkanları Şükran Öztürk ve Velat Zeren ile avukat Halil Coşkun Nehir Bilece'den oluşan heyetin, hak ihlallerine ilişkin tutuklularla görüşmesi bekleniyor. (Kaynak)