Erdoğan'dan Özel'e: Kapımız açık, konu çok! Erdoğan'dan Özel'e: Kapımız açık, konu çok!

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan ve hayatını kaybeden A.B.K. ve Yasemin Cemre İçlikan’ın ölümünü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kadıgil, soru önergesinde A.B.K.’nın ölümüne ilişkin şunları kaydetti:

“İstanbul’da yaşayan E.N.A., eşinin hapse girmesi ve maddi durumunun yetersizliği nedeniyle 3 buçuk yaşındaki A.B.K. ve 1 buçuk yaşındaki E.K.’ye bakmakta zorluk çektiği için yurda teslim etti. Çocuklar, Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu yurduna yerleştirildi. Çocuklarını görmek için sürekli yurda giden anne E.N.K. geçtiğimiz haftalarda çocuklarının vücutlarında morluklar gördüğünü iddia etmiş; bunun üzerine çocuklarını geri almak isteyen aile, yeterlilikleri yerine getiremediği için çocuklarını teslim alamadı. 27 Ağustos tarihinde yurtta rahatsızlanan A.B.K., hastaneye kaldırılmış ve hayatını kaybetti. Aile, çocuklarının yurtta şiddet gördüğünü iddia ederek şikâyetçi olmuş; Bakanlığınız tarafından yapılan açıklamada şiddet ve ihmal iddiaları yalanlandı.”

“Son beş yılda çocuklarını şiddet gördükleri gerekçesiyle geri almak isteyen kaç aile olmuştur”

Kadıgil, Bakan Göktaş’a şu soruları sordu:

“Çocuklarında şiddete uğramış olduklarına dair emareler gören ve çocuklarını geri almak isteyen ailenin iddiaları; çocuk A.B.K. hayattayken incelenmiş midir? Aynı yurtta ikamet eden kaç çocuk vardır? Çocuklarla doğrudan temasa geçen kaç görevli vardır? Yurda yönelik daha önce şiddet ve ihmal iddialarına ilişkin şikâyetlerde bulunulmuş mudur? Bu şikayetlerin kaçına soruşturma açılmıştır? Açılan soruşturmalar neticesinde kaç kamu görevlisi ceza almıştır? Son beş yılda çocuklarını şiddet gördükleri gerekçesiyle geri almak isteyen kaç aile olmuştur? Çocuk E.K., annenin geri alma yönündeki ilk talebinde aileye yeterlilik şartlarını karşılamadığı gerekçesiyle verilmezken; kardeşinin hayatını kaybetmesi üzerine neden verilmiştir? Aileye herhangi bir sosyal ekonomik destekte bulunulacak mıdır? Ülke genelinde bulunan yurtlarda son beş yıl içerisinde kaç çocuk hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybeden çocukların yaş grupları ve ölüm nedenleri nelerdir?”

“Koruma altında olan İçlikan’ın cesedi inşaatta bulundu”

Kadıgil, soru önergesinde Yasemin Cemre İçlikan’ın ölümüne ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bursa’da, koruma altında olan Yasemin Cemre İçlikan ise yurttan izinli çıktıktan sonra geri dönmedi; 4 gün sonra da inşaatın, içi su dolu olan asansör boşluğunda cesedi bulundu. 17 yaşındaki Yasemin Cemre İçlikan’ın ölümüyle ilgili yine 17 yaşında olan B.G tutuklandı. Yasemin Cemre İçlikan’ın ölümünün ardından; henüz 2 yaşındayken evlat edinildiği, evlat edinen çiftlerin boşanmasıyla yaşadığı şehrin değiştiği, 8 yaşındayken evlatlık olduğunu öğrenince bunalıma girdiği, 12 yaşına geldiğinde evden kaçmaya başlayınca, babası M.N.İ. tarafından Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı yurda yerleştirildiği öğrenildi. Yurttan da kaçmaya başlayan Yasemin’in, uyuşturucu kullandığı iddiasıyla yüksek güvenlikli yurda yerleştirildiği iddia edildi.”

“Son 20 yılda; evlat edinilen çocukların kaçının aile içindeki durumu denetlenip takip edilerek psikolojik destek sağlanmıştır”

Kadıgil, Yasemin Cemre İçlikan’ın ölümüne ilişkin ise şunları sordu:

“Yasemin Cemre İçlikan’ın evlat olarak verildiği aile kaç kez denetlenmiştir? Yasemin Cemre İçlikan, ailesindeki boşanma sürecinden, şehir değişikliğinden ve evlat edinildiğini öğrenmesiyle birlikte yaşadığı olumsuzluklardan dolayı herhangi bir psikolojik destek almaya sevk edilmiş midir? Son 20 yılda; evlat edinilen çocukların kaçının aile içindeki durumu denetlenip takip edilerek psikolojik destek sağlanmıştır? Evlatlık olduğunu öğrendikten sonra evden kaçan çocuğun yurda geri bırakılmasındaki prosedür ne şekilde yürütülmüştür? Çocuk yurda yeniden geldikten sonra nasıl bir rehabilitasyon sürecinden geçirilmiştir? Yasemin Cemre İçlikan’ı evlat edinen anne ve babanın, Yasemin’i yurda geri vermelerinden sonra; koruma altında bulunan başka çocuklar için evlat edinme ya da koruyucu aile olma başvurusu olmuş mudur? Son 20 yılda; evlat edinildikten sonra yurda geri teslim edilen kaç çocuk olmuştur? Bu çocuklara yurda teslim edildikten sonra nasıl bir psikolojik destek sağlanmıştır? Bu özel durum için; yetkililerin uyguladığı bir destek programı var mıdır?

“8 yaşında yurda yeniden teslim edilen Yasemin, koruma altında olduğu süreçte uyuşturucuya nasıl başlamıştır”

8 yaşında yurda yeniden teslim edilen Yasemin, koruma altında olduğu süreçte uyuşturucuya nasıl başlamıştır? Yasemin’in uyuşturucuya başladığı süreçte; koruma ve denetim sorumluluklarını yerine getirmeyerek Yasemin’in madde bağımlısı olmasına göz yuman kamu görevlileri hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Yasemin’in madde bağımlısı olduğu yurtta kalan kaç çocuk uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle tedavi görmüştür? Bu çocuklardan kaçı yüksek güvenlikli yurda yerleştirilmiştir? Yasemin’in madde bağımlısı olduğu süreçte; maddenin nereden temin edildiği, nerede kullanıldığı, kimlerin bu sürece göz yumduğu, kimlerin desteklediği sorularının yanıtının arandığı bir soruşturma yürütülmüş müdür? Uyuşturucu bağımlılığının oluştuğu süreçte görev yapan yurt yöneticileri bugün hala görevde midir? Madde bağımlısı olduğu gerekçesiyle yüksek güvenlikli yurda yerleştirilen Yasemin Cemre İçlikan hangi gerekçeyle izne çıkarılmıştır? 17 yaşındaki bir kız çocuğunun güvenliği sağlanmadan izne çıkmasına yönelik kararı veren sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

“Yüksek güvenlikli yurda madde bağımlısı olarak girişi yapılan kaç çocuk; Yasemin gibi izne ayrılmıştır”

Yüksek güvenlikli yurda madde bağımlısı olarak girişi yapılan kaç çocuk; Yasemin gibi izne ayrılmıştır? Bu yurtta daha önce kaç çocuk izinde hayatını kaybetmiştir? Kaç çocuk geri dönmemiştir? Yasemin yurtta kaldığı süreçte cinsel istismara maruz bırakılmış mıdır? Yurtta, çocukların her türlü istismara karşı korunmalarının sağlanması için gerek personele gerekse de çocuklara eğitimler düzenlenmekte midir?  Yasemin’in ölümü ile ilgili gözaltına alınan çocuklar devlet koruması altına alınmış mıdır? Bu çocukların öncesinde bir suç kayıtları bulunmakta mıdır?”

TIKLAYIN: Devlet korumasındaydılar, öldüler!