Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kılıçdaroğlu'nun Kandil'dekilerle video çekimleri var. Bunları yayınladılar... Ama montaj, ama şu, ama bu" dediği videonun "kurgu" olduğunu ancak "unsurlarının gerçek" olduğunu söyledi.

Erdoğan ve Bahçeli telefonda görüştü Erdoğan ve Bahçeli telefonda görüştü

Habertürk yayınında konuşan Kalın, "Bir grup kıvrak zekalı gencin hazırladığı kısa bir video. Bunun bir araya getirildiği unsurlar gerçek. Videonun kendisi bir kurgu. Fakat asıl mesele burada bu açıklamaları PKK kadroları yaptı mı, yapmadı mı? Sormamız gereken asıl soru bu" dedi.

"1,5 aydır PKK kadrolarının ardı ardına sayın Kılıçdaroğlu'nun destek açıklamalarını biliyoruz. Yani birinci turda 14 Mayıs'a kadar onlarca açıklama yaptılar. Karayılan'ın, Duran Kalkan'ın ve diğerlerinin yaptığı açıklamalar var" ifadelerini kullanan Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar Türk siyasetini dizayn etmeye çalışan bir terör örgütü. Şimdi sizinle ilgili böyle bir terör örgütü çıktı lehte, destek amaçlı vs. açıklamalar yaptı. Siz bundan doğal olarak rahatsız olursunuz. 'Siz kimsiniz' dersiniz. 'Siz kimsiniz de beni böyle konumlandırarak destek açıklaması yapıyorsunuz' vs. diye."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Şimdi bu konuda net bir tavır olmayınca, bakın birinci turda bunlarla ilgili bir şey duyduk mu biz? Bakın ben yine söylüyorum, Sayın Kemal Bey'in bunlardan rahatsız olduğundan eminim. Ama HDP ile kurdukları o ilişki, ittifak, ne derseniz ona, bundan dolayı bu konularda sessiz kalmak zorunda kaldı. Ben böyle okuyorum bunu" dedi. Kalın, "Bunu ifade etmesi gerekirdi birinci turda. Şimdi ediyor" diye ekledi.

Editör: Tuncer Kalaycı