Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) ve KONDA tarafından gerçekleştirilen “Gençlerin Politik Tercihleri Araştırması 2024” raporu yayımlandı.

Türkiye genelinde 18-30 yaş aralığındaki gençlerle yapılan ankette gençlerin oy eğilimleri, örgütlenmeye dair tutumları, toplumsal değişime olan yaklaşımları, kimliksel ilişkileri gibi konular yer alıyor.

Gençlerin yerel seçim oy tercihlerine bakıldığında seçimlerin bu kadar yaklaşmasına rağmen ‘kararsızım’ ve ‘oy kullanmam’ cevabını verenlerin oranının bir hayli yüksek olması göze çarptı.

Sandığa gideceklerin oranı yüzde 56,2

Kararsız olduğunu söyleyen gençlerin oranı yüzde 29,2 iken, oy kullanmayacağını söyleyen gençlerin
oranı yüzde 14,1. Bu cevapları verenlerin oranı toplam yüzde 43,8. Seçime sadece bir ay kalmışken gençlerin sadece yüzde 56,2’sinin yerel seçimde kullanacağı oyu kararlaştırmış durumda.

“Gençlerin değişime olan inancı yitiriliyor”

Ankette yerel seçimde oy vereceği parti konusunda kararsız olan gençlerin bu eğilimlerinin bir  sebebinin ise genel seçim sonrası siyasi partilerin politikalarında ve ittifaklarda yaşanan değişimlerin gençlere samimi gelmemesi ve genel seçimlerden sonra değişime karşı olan inancın bir nebze yitirilmiş olması olabilir.

İstanbul ve birçok kent için yağış uyarısı İstanbul ve birçok kent için yağış uyarısı

Yüzde 88’inin tutucu bir eğilimi yok

Gençlerin yüzde 53’ü hem partiye hem adaya bakarak tercihini belirleyeceğini söylerken, yüzde 35’i parti değil, belediye başkan adayının kimliğinin, özelliklerinin önemli olduğunu belirtiyor. Gençlerin yüzde 88’inin bu konuda tutucu bir eğilimi olmadığını söyleyebiliriz. Bu durum da seçim yaklaştıkça gençlerin kararlarının netleşebileceğini gösteriyor.

Gençlerin en çok tercih ettiği parti hangisi?

Oy tercihlerine bakıldığında genel seçim oy tercihlerinde olduğu gibi CHP, yerel seçimler için de gençler arasında 1. parti olarak gözüküyor.

Yerel seçim tercihlerinde gençler arasında CHP’nin oyu yüzde 27,2. CHP’yi yüzde 13 ile AK Parti takip ediyor.
Genel seçim oy tercihlerindeki kadar yüksek bir potansiyele sahip olmasa da Zafer Partisi, yerel seçimlerde de gençlerin üçüncü tercihi olarak gözüküyor. Gençlerin yüzde 4,1’i yerel seçimlerde Zafer Partisi’ne oy vereceğini söylüyor.

Editör: Tuncer Kalaycı