Türk şiirinin evrensel ismi, Nâzım Hikmet Ran, ölümünün 60. yıldönümünde, Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın her yıl düzenlediği etkinlik ve programla hayata gözlerini kapadığı Moskova’da anılacak.

Bu yılki ödüller hem Rusya hem de Türkiye’ye bu yıl “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü” daha önceki yıllarda yapıldığı gibi bir Türk bir de Rus tarafı olmak üzere iki ayrı isme takdim edilecek. Rus tarafında Nâzım Hikmet’in büyük aşkı ve eşi Vera Tulyakova-Hikmet’in kızı, tiyatro bilimci ve profesör Anna Anatolyevna Stepanova, Türk tarafında ise tiyatro eleştirmeni, gazeteci, yazar ve PEN Yazarlar Derneği Türkiye Başkanı Zeynep Oral, Türkiye ile Rusya arasındaki kültürel bağların gelişmesine ve Nâzım Hikmet’in edebi mirasının korunmasına yönelik katkılarından ötürü ödüllerin sahibi olacaklar.

Nazım Hikmet, ölümünün 61. yılında mezarı başında anıldı Nazım Hikmet, ölümünün 61. yılında mezarı başında anıldı

Moskova’da Onur Akın konseri

3 Haziran Cumartesi günü akşamı Moskova’nın önde gelen gösteri merkezlerinden Russkaya Pesnya’da gerçekleştirilecek etkinlik saat 19.00’da başlayacak.

Programın konser bölümünde bu yıl; Seviyorum Seni, Yağmur Yüreklim, Ey Hayat, Gaybana Geceler gibi birçok eseriyle geniş kitlenin sevdiği Onur Akın hazırlanan özel repertuar ile birbirinden ünlü şarkılarının yanı sıra Nâzım Hikmet’in eserlerinden bestelenen şarkılar ve türküleri misafirlerle paylaşacak.

Koreografik halk dansları topluluğu izleyiciyle buluşacak

Ayrıca Moskova Güzel Sanatlar Koleji Koreografik Halk Dansları Topluluğu, Nâzım Hikmet Anma Etkinliği için farklı ekipler ve koreografilerle hazırlamış oldukları dans gösterileri ve sahne şovlarıyla etkinliğe renk katarak misafirlere dopdolu bir program sunacaklar.

Novodeviçi’de anma töreni

3 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da T.C. Moskova Büyükelçiliği himayelerinde, Moskova Yunus Emre Ensitüsünün düzenlediği ve Vakfımızın katılımıyla gerçekleşecek olan mezar başındaki anma törenine, Moskova Nâzım Hikmet Vakfı Gençlik Komitesi öncülüğünde, üniversite temsilcilerimiz ve öğrenci gruplarıyla birlikte katılım sağlayacağız.

Uluslararası gençlik konferansı sonbaharda

Her yıl aynı tarihlerde gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı bu yıl akademik takvimde özellikle üniversite öğrencileri için yoğun bir döneme denk gelmesi sebebiyle sonbahara ertelenmiştir. İlerleyen süreçte konferansın tarihi ve gerçekleştirileceği şehir Vakfımız tarafından ayrıca duyurulacaktır.

3 Haziran Cumartesi akşamı saat 19.00’da Russkaya Pesnya Gösteri Merkezinde gerçekleştirilecek konser ve etkinlik ücretsizdir. Katılmak isteyenler aşağıda yer alan bağlantı linki üzerinden başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

https://nazimhikmet.com/nazimi-aniyoruz-2023-moskova/

Editör: Tuncer Kalaycı