Dünya şairi, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı Nazım Hikmet'in, 30 Ağustos 1961'de  TKP'nin Budapeşte'deki 'Bizim Radyo'sunda Zafer Bayramı'yla ilgili yaptığı konuşma, bugün sosyal medyada en fazla ilgi gören paylaşımlardan biri oldu.

Zaferle sonuçlanan Büyük Taaruz ve  Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı musaffer olabilmenin yollarından birini gösterdiğini ifade eden Nazım Hikmet, o konuşmasında şunları söylüyor:

"Cidden, 30 Ağustos bizim, Türklerin en büyük bayramlarından biri ve zannediyorum ki yalnız bizim değil; insanlığın bayramlarından biri. Çünkü biz 30 Ağustos’ta ilk defa biz Türkler insanlığa, sömürgeciliğe karşı ve emperyalizme karşı muzaffer olabilmenin yollarından birini gösterdik. Bu da sömürgeciliğe karşı silah elde çarpışmakla olur. Ve sömürgeciliğin her şeye rağmen yıkılmaya mahkum olduğunu gösteren milletlerden biri de benim milletimdir. Bunun için cidden bu bayram büyük bayramdır. Ve bir daha tekrar ediyorum: Yalnız Türk milletinin bayramı değil, insanlığın da bayramlarından biridir."

Editör: Tuncer Kalaycı