Mülakat sisteminde yeni dönem Mülakat sisteminde yeni dönem

stanbul'da Ümraniye Celaleddin Ökten Hoca İmam Hatip Ortaokulu'nda kayıtlı 900 öğrenciden 300'ü'nün 1 eğitim yılı boyunca derse girmediği ortaya çıktı. Öğrenciler sadece sınav olduğunda okula uğradı, diğer zamanlarda eğitim için tarikatlara gitti. MEB Ortaöğretim Yönetmeliği'ne aykırı olarak okul idaresi, şube öğretmenler kurulunu (ŞÖK) toplayıp, öğrenci devamsızlıkları sıfırlandı.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, durumu Eğitim İş 2 No'lu Şube Başkanı Kadir Toruş, ortaya çıkardı. Toruş, “Okula sadece sınav haftası ve sınav saatinde gelip, sınavlara girip-çıkıp, eğitim için tarikata gittiler. Ümraniye'de imam hatipler benzer durumda. En çok devamsızlık bu okulda” dedi.

Öğrencilerin karnelerinde 1 gün bile devamsızlık yapmamış gibi gösterildiğini anlatan Toruş şunları söyledi: “Resmi evrak olan karnede sahtekarlık yapılarak, öğrenci devamsızlıkları sıfırlandı. Sahtekarlığa öğretmenlerin itirazını, okul idaresi kayıt altına almadı. Tarikatlar, imam hatipleri açık öğretime çevirirken, MEB, örgün eğitim diploması verdi. MEB Temel Kanunu'na aykırı ve laik eğitime karşı tarikatlara öğrenci göndermek için Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) kullanıldı. Kurul normalde, öğrencilerin yıl boyu akademik başarısını görüşüp, bir sonraki yılın eğitimini planlar. AKP, dindar ve kindar nesil için okul idarelerini baskı altına alıp, kullandı. Öğretmenler, sınıf geçirdiği öğrenciyi tanımıyor. Öğretmenler, bunun suç olduğunu defalarca okul idaresine bildirse de, hukuksuzluk sürdü. Son karneler, sahtekarlığı kanıtladı. ŞÖK kararıyla her okulda en fazla 10-15 öğrenci sınıf geçerken, bu okuldaki 900 öğrenciden 300'ü, yani her 3 öğrenciden 1'i öğretmenler de zorla suç ortağı yapılıp, sınıf geçirildi."

'SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIZ'

"MEB, tarikatlara öğrenci kaçırmak için imam hatipleri, tarikatlara paravan yaptı" diyen Toruş, "İmam hatiplere öğrenci kaydetmek için velileri zorlayan MEB, şimdi de devamsız öğrenci kayıtlarını sıfırlayarak, imam hatiplerden tarikatlara öğrenci kaçırıyor. Öğrencileri, sahtecilikle tarikatlara ittiler. MEB hakkında pazartesi günü savcılığa suç duyurusu yapacağız” dedi.

Editör: Tuncer Kalaycı