Hayatta iken birçok alanda karşılaştığımız statü farkı, ölümden sonra da sürüyor. Ailelerine ödenen cenaze yardımının miktarı statülerine göre 5 kata varan farklılıklar gösteriyor.

14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili adayı olan vergi uzmanı Ozan Bingöl, 4 yıl önce kendine ait sitede yer alan ‘Ölüm Bile Statüye Göre’ başlıklı haberi, rakamları güncelleyerek yeniden paylaştı. Ölenlerin ailelerine ödenen cenaze yardımında yaşanan adaletsizliğe işaret edilen haberde, “Ülkemizde, adalet bilincini zedeleyen pek çok uygulama var. Yaşarken karşı karşıya kaldığımız bu adaletsizliğin, ölümde devam etmesi işin başka bir boyutu” denilerek, milletvekili, emekli milletvekili, memur, SGK ve Bağ-Kur’lu için ödenen cenaze yardımı miktarları yer alıyor.

KİM NE KADAR ALIYOR?

Buna göre, 2023 yılı için milletvekili 49 bin 440 TL, emekli milletvekili öldüğünde 24 bin 720 TL, devlet memuru öldüğünde en düşük 8 bin 240 TL, SGK ve Bağ-Kur’lu öldüğünde ise 2 bin 54 lira cenaze yardımı ödeniyor.

Söz konusu rakamların 4,5 yıl önce vekiller için 15 bin 780, emekli vekil öldüğünde 7 bin 890 TL, devlet memuru öldüğünde 2 bin 630 TL, SGK ve Bağ-Kur’lu öldüğünde de 715 TL olduğuna işaret eden Ozan Bingöl paylaşımında, “Yaklaşık 4,5 yıl önce yazmıştık, “ölüm bile statüye göre” diye ancak yıllar içerisinde rakamlar dışında değişen pek de bir şey olmamış” ifadelerini kullandı. Bingöl paylaşımında bir de Aşık Meftuni’ye ait bir türkünün sözlerine yer verdi:

Fakir ölse şaşan olmaz,
Evi yansa koşan olmaz,
Mezarını eşen olmaz,
N'olacak garibin hâli?

"Tayvan kadar olamayacak mıyız?" "Tayvan kadar olamayacak mıyız?"

Cenaze Yardımı (Ödeneği) Nedir?

Cenaze yardımı (ödeneği), bir vatandaşın ölümü halinde Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenip Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defaya mahsus yapılan yardımdır.

Cenaze Yardımı Ödeneği Kimlere Verilir?

Cenaze yardımı (ödeneği), sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.