Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sakarya İl Başkanı Elif Öncel, Emek ve Özgürlük İttifakı içinde seçime giren partisinin baraj sorunu bulunmadığını belirterek, TİP'e gönül verenlerin 'oyum boşa gider mi' diye kaygılanmamasını istedi.

MHP Hendek'ten Ali İnci'ye ağır sözler: "İhanettir" MHP Hendek'ten Ali İnci'ye ağır sözler: "İhanettir"

Elif Öncel, Sakarya milletvekili adaylarıyla birlikte, Bizim Sakarya Gazetesi'ne yaptığı ziyarette, TİP’in  TBMM’de 4 milletvekiliyle yaptığı muhalefetin hemen herkes tarafından takdirle karşılandığını ve bundan kaynaklanan sempatiyi sahada yakından hissettiklerini söyledi. TİP’e karşı duyulan bu sevginin yanı sıra birçok kişide ‘Acaba oyum boşa gider mi” kaygısının olduğunu gördüklerini anlatan Öncel, şunları kaydetti:
 “Eskiden seçim sistemi farklıydı ve bu kaygı haklıydı. Örneğin ittifak sistemi yoktu. O yüzden oy verdiğiniz parti ülke barajını geçemeyince milletvekili çıkaramıyordu. Ama şimdi durum değişti.  Şimdi ittifak barajı geçtiğind, o ittifakta yer alan tüm partiler barajı geçmiş oluyor. Ve TİP’in yer aldığı Emek veÖzgürlük İttifakı’nın yüzde 15 dolayında oya ulaşması bekleniyor. Yurttaşlarımız gönül rahatlığıyla TİP’e oy verebilir. TİP’e verilen oy boşa gitmez, TİP’e gider.”

Emek talepleri ve insan hakları

Milletvekili adayı Av. Saadet Civelen Diriarın da, TİP’in İnat ve Umut Bildirgesi’nde yer alan Emek Taleleri’ne değindi. Meslek yaşamında  daha çok iş davalarında işçilerin yanında olduğunu ve İnsan Hakları Kurulu’nda görev yaptığını belirten Diriarın, seçilirse hak arayışını Meclis’te sürdüreceğini belirtti.
Milletvekili adayı Pelin Sönmez de, Sapanca’daki imar sorununa ve mahkeme kararına rağmen devam eden teleferik projesine değindi. Sönmez, özellikle orman arazilerindeki yapılaşmanın önlenmesi için konuyu sürekli gündemde tutacağını vurguladı.
Genç milletvekili adayları Leyla Kocaman ve Yunus Emre Göçenoğlu da öğrencilerin karşılaştığı sorunlara dikkati çektiler.

Editör: Tuncer Kalaycı