Düzce'de traktör devrildi: 16 işçi yaralı Düzce'de traktör devrildi: 16 işçi yaralı

2010’da esrar satın aldığı iddiasıyla narkotik polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence, cinsel taciz ve tehdide maruz kalarak intihara sürüklendiği belirtilen Onur Yaser Can davasında karar açıklandı.

Mahkeme, sanık polisler Hakan Aydın, Muhammet Olgun, Onur Ülker ve Yunus Başar'in 'resmî belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek' suçlarından ayrı ayrı 6 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme, savcılığın sanıkların ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan da hüküm giymesi talebini, 2010’da sanıklar hakkında bu suçtan takipsizlik kararı verildiğini belirterek, reddetti.

Mahkeme, sanık bilirkişi Zafer Kökdemir’in ise beraatına karar verildi.

Mahkeme, Onur Yaser Can'ın kardeşi Ezgi Sevgi Can ve avukatlarının dile getirdiği ‘işkence’ suçlamasıyla ilgili olarak da takdirin İstanbul Başsavcılığı’nda olduğunu kaydederek, dosyayı savcılığa yönlendirdi.

Karar duruşması, Çağlayan’daki İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Aile 13 yıldır hukuk mücadelesi yürütüyordu. Onur Yaser Can'ın annesi Hatice Can, 2 Mart 2014’de oğlunun intihar etmek için seçtiği yolu seçmiş ve evinin penceresinden atlayarak intihar etmişti.

Mahkeme sonrası açıklama yapan Ezgi Sevgi Can, "Maalesef adaleti hep kırıntılarıyla veriyorlar. Bizler cezasızlığa karşı mücadele etmeye devam edeceğiz!" dedi.

Editör: Tuncer Kalaycı