Ekonomi Gazetesi'nin haberine göre gelecek hafta otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 3 artış bekleniyor, zamların seçim sonrasında da devam edeceği öngörülüyor.

Gazetenin konuştuğu marka temsilcileri, kur artışını Mayıs ayında fiyatlara yansıtmaya başlayacaklarını açıkladı.

Hemen hemen her marka kur artışı için Mayıs başına tarih verdi.

Nissan, Renault, Dacia, Fiat, Peugeot, Opel ve Citroen bayiliğini yapan Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, fiyat artışları için gelecek haftaya işaret işaret etti. Gülan şunları kaydetti:

"Markalar henüz kur artışını fiyatlara yansıtmadı. Ancak bir yandan kur artarken bir yandan piyasada para bulmanın maliyeti arttı. Fiyatlara yansıyacaktır. Markaların yüzde 2 ila yüzde 3 arasında zam yapacağını öngörüyoruz. Olağandışı bir baskı olmadıkça markaların kur artışını fiyatlara yansıtmak için Mayıs'ı bekleyeceğini tahmin ediyoruz. Zaten markalarda fazla stok da yok."

Zam sonrası ÖTV dilimi değişen otomobillerde fiyat artışı daha yüksek oranlarda olacak.

Otomotiv sanayide ilk çeyrek raporu Otomotiv sanayide ilk çeyrek raporu

Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş ise, “Henüz kur artışını fiyatlarımıza yansıtmadık. Bu ayki teslimatlarımız tamamlandıktan sonra yansıtmış olacağız” dedi.

Otomotiv analiz şirketi Cardata’nın verilerine göre sıfır otomobil fiyatları Mart 2022-Mart 2023 arasında ortalama yüzde 70 arttı.

Zamlar sonrası vergi dilimi değişen bazı modellerde ise bu oran yüzde 100’ü aşıyor.