PSB Anatolia Uluslararası Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı Sapanca Kırkpınar’da gerçekleştirilen törenle açıldı. 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, açılış törenindeki konuşmasında, "Gelecekte gerçekleştireceğimiz faydalı işleri şimdiden planlıyoruz. Biliyorsunuz ki günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler çok hızlı ilerliyor. Teknoloji geliştikçe günlük rutinlerimizi ve ihtiyaçlarımızı da ona göre şekillendiriyoruz. Teknolojinin getirdiği konfor alanı şehirleşmenin artmasını kırsal nüfusun azalmasını teşvik ediyor. Sakarya’mızın Süs Bitkisi Yetiştiriciliğine uygun ekolojisinin olması bizlere çok uygun bir üretim sahası sunuyor" dedi.

Üretim konusunda teknik altyapının bulunmasının kendilerini sürekli üretmeye yönlendirdiğini ifade eden Yüce, şunları kaydetti:

Vatandaşın kredi borcu 1.4 trilyon lira arttı! Vatandaşın kredi borcu 1.4 trilyon lira arttı!

"Doku kültürüyle laboratuvarda üretim yapıyor, üretilen bitkilerin dış ortama alıştırma çalışmalarını yürütüyoruz. Böylece Doku Kültürü Laboratuvarında ürettiğimiz bitkiler ile üst kalitede ürünü elde ediyoruz. Dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliğinde kendi ihtiyacımızı, diğer belediyelerimizin ihtiyacını karşılıyoruz. Sakarya olarak  ülkemizin dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği üretiminin yüzde 44’ünü karşılıyoruz. Şehrimizin avantajlarını sektörde lider olmak için kullanacağız. Türkiye’nin süs bitkiciliği ve peyzaj sektöründe uluslararası kapısı hale gelen Sakarya’mızda bugün 3. PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarının açılışını gerçekleştiriyoruz. Fuarımız sayesinde katılımcılar ilgili kurumlarla doğrudan iletişim kurabilecek, yenilikleri tanıyacak, sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından takip edebilecek."

"ŞEHRİN TEK ÇIKIŞI ÜRETMEK"
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ ise “Üreten şehir Sakarya’nın önemli marka değerlerinden biri olan bu sektörü tanıtmak ve üreticilerin ürettiği ürünleri pazarlamak için başlanan ve şu an uluslararası alana getirdik bundan dolayı mutluyum. Bu şehrin tek çıkışı üretmek ve ürettiğini dünyaya satmaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, fuarın sektöre Sakarya ekonomisine ülke ekonomisine katkı sağlamasını diliyorum" diye konuştu.

"SAKARYA KİNCİ SIRADA"
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Mustafa Genç de şunları söyledi:

"Ülkemiz bitki ve çiçek yetiştiriciliği bakımından dünyada 12. Sırada yer almaktadır. İlimiz için konuşacak olursak, Sakarya; Türkiye’de peyzaj ve süs bitkiciliği sektöründe ekili alan bakımından 2. Sıraya sahiptir. Bu alan yaklaşık olarak 11 bin dekardır. Dünyada, ülkemiz ve ilimizde bu denli önem arz eden ve gelişim gösteren bu sektöre Sakarya Ticaret Borsası olarak önem vermekteyiz. Bu sebeple 2017 yılında Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, TOBB nezdinde yaptığımız girişimler ile Türkiye’de 113 borsa arasında sadece Sakarya Ticaret Borsası kotasyonuna Süs Bitkisi ve Ağaç Toptan Ticareti alınmıştır. Buna ilaveten Sapanca Yanık’ta yer alan Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı alanda canlı mezat yapılması hususunda çalışmalarımız devam etmektedir."

PSB Anatolia Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, PSB Anatolia'nın Türkiye'nin en büyük tek açık hava fuarı olduğunu ifade ederek, "Dünyada üç dört yerde, Türkiye'de de sadece burada yapıyoruz. Toplamda 20 üniversite ile süren bir çalışma. 20 ülkeyi tamamladık 20 ülkeden misafirlerimiz burada ihracata çok büyük katkıları olacağını düşünüyoruz. Sakarya uluslararası bir fuar kazandı birçok destek ile birlikte hepsine teşekkür ediyoruz. Daha da büyüyeceğiz" dedi.

Fuarın açılış törenine  Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz,AKP İl Başkanı Yunus Tever, AKP Milletvekili Ali İnci, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Yasin Otuzoğlu, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan,İlçe Belediye başkanları, Birlik başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu başkanları ve öteki davetliler katıldı.