Rusya, ABD’nin yaptırımlarına karşı 500 ABD vatandaşını yasaklılar listesine aldığını açıkladı. Listede eski Başkan Barack Obama'nın yanı sıra VOA Genel Müdür Vekili Yolanda Lopez de bulunuyor.

500 ABD vatandaşının yer aldığı listede bir de Türk'ün de adı geçiyor. ODTÜ mezunu Fırat Gezen halen Washington yakınlarındaki Reston, Virginia merkezli General Dynamics savunma ve havacılık şirketinin yöneticilerinden biri. General Dynamics aynı zamanda ABD'nin yakında Ukraynalı pilotlara eğitimine başlamayı planladığı ve Rusya'nın tepkisini çeken F-16 uçaklarını ilk üreten ve halen Lockheed Martin'le üretimini üstlenen şirket. ABD yönetimi tarafından yapılan son açıklamada, Washington’un batılı müttefik ülkelerin Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı vermesine onay verdiği söz konusu bilgilendirmeyi Başkan Joe Biden’ın G7 zirvesinde yaptığı belirtilmişti.

Tayland, evlilik eşitliğini tanıyan yasayı onayladı Tayland, evlilik eşitliğini tanıyan yasayı onayladı

Listede ayrıca CNN haber sunucusu Erin Burnett, Carnegie Uluslararası Vakfı uzmanlarından Aaron David Miller ve eski Başkan Trump döneminde Beyaz Saray sözcülüğü yapan Arkansas eyaleti valisi Sarah Huckabee Sanders'ın da adları dikkat çekiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna savaşı nedeniyle ABD’nin uyguladığı yaptırımlara karşılık verdi. Buna göre 500 ABD vatandaşı Rusya’nın yaptırım listesine alındı. Eski Başkan Obama da Rusya’nın yaptırım listesine dahil edildi.

Tamamı Rusça olan listede Eski Başkan Obama'nın İngilizce parantez içine eklenen tam adı "Barack Hussein Obama II" olarak yazılmış.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Mart ayında casusluk şüphesiyle gözaltına alınan Amerikan Wall Street Journal gazetesi muhabiri Evan Gershkovich’le konsolosluk yetkililerinin görüşme talebinin de geri çevrildiğini açıkladı.

Bunun da geçen ay Birleşmiş Milletler toplantılarına katılmak üzere New York’a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un beraberindeki gazetecilere ABD tarafından vize verilmemesi nedeniyle yapıldığı belirtiliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Washington uzun zaman önce Rusya’ya karşı düşmanca hiçbir davranışın cezasız kalmayacağını öğrenmiş olmalıydı” ifadelerine yer verildi.

Editör: Tuncer Kalaycı