Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin, 'Aylık tüfe artışının durdurulduğu ve kademe farkının kaldırıldığını" duyurduğu şebeke suyunun fiyatı 1 yılda yüzde 118 artışla zam şampiyonu oldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sakarya su ve Kanalizasyon İdaresi geçen yıl Eylül ayında aldığı kararla,  tonu 8.34 lira olan suyun fiyatını yaklaşık yüzde 50 artışla 12,50 TL'ye çıkardı ve su fiyatlarının her ay TÜFE oranında artırılacağını duyurdu. Ekim ayından itibaren 12,50 liraya yükseltilen suyun ton fiyatı, aylık TÜFE artışlarıyla bu yılın eylül ayında 18,22 TL'ye yükseldi. 

SEÇİM YAKLAŞTI FİYAT ARTIŞI DURDU

Su fiyatlarındaki fiyat artışı, SASKİ'nin aldığı kararla seçimlere 6 ay kala durduruldu. Aylık TÜFE artışı uygulandığı takdirde,  Merkez Bankası'nın enflasyon beklentilerine göre seçimlere kadar yüzde 40 dolayında daha zam yapılması gereken su fiyatında Ekim ayından itibaren TÜFE artışı yapılmayacağı duyuruldu. Ayrıca kademe farkının kaldırıldığı ve 25 metreküpün üzerinde su tüketenlerden de aynı fiyatın alınacağı açıklandı.

YÜCE: "O GÜN ZORUNLUYOU"

Sakarya Büyükşehir'de devir teslim töreni Sakarya Büyükşehir'de devir teslim töreni

Açıklamayı Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, dünkü Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yaptı. Yüce, o açıklamasında yıllık yüzde 118'lik fiyat artışıyla ilgili olarak "Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi olarak tarifelerde yaptığımız değişikliğin yüzde 50’sini sübvanse etmiştik. O gün de ifade ettiğim gibi maliyetlerin artışı, yatırım ve hizmetlerin devamı güncellemeyi zorunlu kılmıştı. Şimdi de vatandaşlarımızın lehine yeni bir düzenlemeye gidiyoruz. Hayırlı olsun” dedi.