Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nu ziyarei sonrasında, geçen seçimler öncesindaki vaatlerinden biri olan raylı sistem projesinin hayata geçirileceğini duyurdu. Yüce açıklamasında, "Kampüs-Çarşı etabı yatırım programına alınıyor" dedi.

Sakarya'nın yerel siyaset tarihinde önemli bir yeri olan Raylı Sistemle ilgili Ekrem Yüce'nin 'müjde' olarak duyurulan açıklaması şöyle:

"Sayın Bakanımız Kampüs-Çarşı etabının yatırım programına alınması için işlemlerin başlatılmasını gündeme aldı ve Sakaryamıza selamlarını iletti. Yaşadığımız bu güzel gelişmenin şehrimize, hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Şehrimize yakın ilgi gösteren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu’na ve şehrimizdeki projelerin gerçekleşmesine destekleriyle güç katan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Ali İhsan Yavuz’a, Milletvekillerimiz Lütfi Bayraktar, Çiğdem Erdoğan Atabek, Ali İnci, Ertuğrul Kocacık ve Murat Kaya’ya teşekkür ediyorum. Sakarya için çalışmaya, eser ve hizmetlerle şehrimizi yarınlara hazırlamaya devam!”

raylı-sistem

İLK SÖZ AZİZ DURAN'DAN

Sakaryalılar'ın aklına raylı sistemi ilk sokan siyasetçi, salgın döneminde yaşamını yitiren Aziz Duran diyebiliriz. 1994 seçimlerinde Raylı Sistem'i seçim beyannamesine alan Duran, ilk döneminde bunu gerçekleştirimedi. İkinci döneminin başında Marmara depremini yaşayan Aziz Duran 2009'da görevi bırakana kadar konuya eğilme fırsatını pek bulamadı.

Taşkent'ten kredi faizi artırımına tepki! Taşkent'ten kredi faizi artırımına tepki!

2009'da göreve gelen Zeki Toçoğlu Aziz Duran'ın aksine raylı sisteme usak kalmayı tercih etti. Yenikent'e raylı sistemin, moda deyimiyle 'rantabl' olmadığını, trenin kampüse çıkmasının ise mümkün olmadığını savunan Zeki Toçoğlu,  bu hat için şu ifadeleri kullanıyordu: "Eski belediyenin oraya trenin çıkması için çare üretiliyor ama üniversiteye çıkış çok dert. Üniversiteye çıkmadığınız zaman da işin bir anlamı yok. İleride belki olabilir."

Zeki Toçoğlu'na göre raylı sistemin mümkün olduğu tek hat  1. OSB ile Kuzey Terminali güzergahı idi. Ancak bu da etap etap yapılabilirdi. Ne var ki bu kez de "Burada Sakarya Caddesi’nin sıkışıklığı, esnaf göz önüne alındığında riskli bir durum var. Ne yapılabilir? Bosna Caddesi’ne gidilebilir."

Bu tür projelerin siyasi maliyeti olduğunu, Antalya Belediyesi'nde bu nedenle seçim kaybedildiği söyleyen Raylı Sisteme tamamen karşı değildi tabi ki... Adapazarı Garı'nın Arifiye'ye taşınması, hafif raylı sistemle yolcuların otobüs terminaline ve Arifiye Garı'na taşınması en büyük hedeflerinden di. Adapazarı treninin çalışmadığı yıllarda bunu denedi de... Ne olduysa o da rafa kalkkı sonraki günlerde...

sakarya-nostaljik-tramvay-projesi-halka-tanitildi

EKREM YÜCE DÖNEMİ...

Üçüncü dönem aday olmayı bekleyen Zeki Toçoğlu'nun yerine, başka güçlü adaylar da varken AKP Genel Merkezi'nin tercih ettiği Ekrem Yüce, adaylığının ilkg ünlerinde kucağında bulduğu Raylı Sistem'i... Pek hazırlıklı da değildi ama gazeteciler merak ediyordu Zeki Toçoğlu'nun inatla uzak durduğu raylı sisteme acaba o nasıl bakıyordu... Bu durumdaki her siyasetçinin yaptığı gibi o da, üzerinde fazla düşünmeden yanıt verdi. Evet, şehiriçi ulaşımda sorunların çözümü raylı sistemdi...

Seçimi kazandı. Kaldı ki seçimi kazanması bu vaade bağlı değildi, kaybetmesi büyük sürpriz olurdu.  Günler geçti, kutlama ziyaretleri bitti ve sıra raylı sisteme geldi. Belli ki söz verdiği için yapmayı çok istedi ama mümkün olmadı ve o da 'Nostaljik Tren ile idare edin" dedi. Kimi bu projeyi küçümsedi, gülüp geçti, esnaf ciddiye aldı 'Her yer kazılır aylarca iş yapamazsak ne olacak?" diye dert yandı. Herkes konuştuğuyla, gazeteler yazdığıyla kaldı. O proje de nostalji oldu.

Ekrem Yüce, ne olduysa geçen yıl bu alanda yine topa girmeye başladı. TV264'te Gazeteciler Soruyor adlı programa katılan Ekrem Yüce, bir soru üzerine raylı sistemi neden gerçekleştirimediğini şu sözlerle açıkladı: 

Ulaşım Master Planı’nda Sakarya’da raylı sistem yapılamaz diye rapor var. Bakanlık tarafından uygun değildir diye raporu var. Biz şimdi yeniden Ulaşım Master Planı’nı yeniliyoruz. Son aşamasına geldik. İnşallah Raylı Sistem ile ilgili toplantılarımız devam ediyor. Bu konu gündem dışı değil. 3 tane güzergah belirledik. Birinci hat olarak Üniversite-Kudüs Caddesi-Gar Meydanı, ikinci hat olarak Otogar-SATSO-Et Balık Kurumu-İlhan Aras Caddesi-Sakarbaba Caddesi-Gar Meydanı, üçüncü hat olarak ise  Karaman-Millet Bahçesi arasını belirlediklerini belirten Yüce, “3 hattın projelerini yaptık. Hukuki yönden çözmeye çalışıyor, bir taraftan da yap-işlet-devret modelinde firmalar arıyoruz”

SAU-Sakarya-Universitesi-450x300

Ekrem Yüce'nin seçime  7 ay kala bu konuda  geldiği son noktayı dün yaptığı açıklamada öğrendik. Her ne kadar geçen yıl belirlediklerini söylediği üç güzergah arasında olmasa da 'Kampüs-Çarşı' hattıyla raylı sisteminin başlatılacağı müjdesini verdi. 
Bununu başarabilir mi bilinmez ama proje gerçekleşirse ulaşımda ciddi bir sorun ortadan kalkar. Merakla sonucunu bekliyoruz.
En fazla merak eden de  "tren kampüse çıkmaz" diyen eski başkan Zeki Toçoğlu olur herhalde...

Editör: Tuncer Kalaycı