Kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek görevi Nureddin Nebati’den devraldı.

Deprem bölgelerinde yapılandırma taksit süreleri uzatıldı Deprem bölgelerinde yapılandırma taksit süreleri uzatıldı

Devir teslim töreni sırasında açıklamalarda bulunan Şimşek, fiyat istikrarının temel hedef olacağını belirtti ve enflasyonun tek hanelere düşürülmesinin Türkiye için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Şimşek, “Enflasyonun orta vadede tek hanelere düşürülmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır” ifadesini kullandı.

“Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır” diyen Şimşek, “Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada, şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkemiz olacaktır” dedi.

Şimşek, Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel politikamız olacaktır. Çalışmalarımızı eşgüdüm içerisinde, güçlü koordinasyonla yürüteceğiz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı, “Türkiye'nin rasyonel zemine dönme dışında seçeneği kalmamıştır. Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz” ifadelerini de kullandı.

Şimşek, Nureddin Nebati’ye teşekkür ederken, Nebati de “Bizler için en önemlisi milletimizle yan yana verdiğimiz bu mücadeleye en ufak bir gaflete düşmeden aralıksız hizmete devam etmektir. Aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Editör: Tuncer Kalaycı