Ulusal aşı takvimine HPV aşısının eklenmesi beklenirken verem, çocuk felci, hepatit B, tetanos gibi temel bebek ve çocuk aşıları bulunamıyor.

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'a konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aile Hekimi Dr. Saffet Ercan, aşı yokluğuyla ilgili “İlçe sağlık müdürlüklerine sınırlı sayıda çocuk felci, hepatit B, verem, tetanos aşısı gönderiliyor. Aşılar ilk giden aile sağlığı merkezine veriliyor, geç gidenler yine aşısız kalıyor” bilgisini verdi.

Yeni doğan bebeklerin aşılarının aksatıldığına dikkat çeken Ercan, “Çocukların aşı takvimi var. Yeni doğan bebeklere hastanede hepatit aşısı yapılır. Ondan sonra taburcu edilir. Aşının diğer dozları için bebekler aile sağlığı merkezlerine getirilir. Ancak bazı bebeklerin hastaneden ‘Elimizde aşı yok’ denilerek aşı yapılmadan taburcu edildiğine dair elimize gelen bilgiler var” dedi.

Avrupa'dan deprem bölgesinde salgın hastalık uyarısı Avrupa'dan deprem bölgesinde salgın hastalık uyarısı

Ercan, “Aşı olmaya getirilen çocuklar aşı olmadan geri dönüyor. Ulusal aşı takviminde bulunan 13 aşıdan 4’ü yok. Bu hem bebeğin sağlığı için risk hem de toplumdaki genel bağışıklığı düşürdüğü için toplum sağlığı için risk teşkil ediyor. Hastalık çocuklar arasında yayılmaya başlıyor” diye konuştu. (Kaynak)