CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Esnaf Tefalet Kooperatiflerinin kullandırttığı kredi faizlerinin geçmişe dönük olarak artırılmasına sert tepki gösterdi.

Özgür Özel'den Çerkes Soykırımı mesajı Özgür Özel'den Çerkes Soykırımı mesajı

Taşkent, Sakarya'da 10 bine yakın esnafın mağduriyetine yol açacak uygulamadan geri dönelmesini isteyerek, "Ekonomideki kötü gidişatı, bedelini yurttaşı mağdur ederek değil, sorumlulardan hesap sorarak çözebilirsiniz" dedi.

YÜZDE 7,5'TAN 17'YE YÜKSELDİ

Ayça Taşkent, esnafın yaşadığı kredi sorunu hakkında yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı kararla Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafa verdiği kredilerin faiz oranlarında artışa gitti. Bu ekonomide borçsuz, kredisiz iş yapabilmeyi imkansız hale getirdiler. Yurttaşı bankalara bağımlı kılıp şimdi de geçmişe dönük kredilerin faizlerini artırıyorlar. Adına kemer sıkma dedikleri bu politikalar yine yurttaşın cebini sıkarken birilerini rahatlatıyor. Bir kararla geriye dönük borçların faizlerini yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu yapılan kanuna, hukuka ve vicdana sığmaz."

"BU YANLIŞTAN ACİLEN DÖNÜN"

İnsanların maddi durumlarını göz önünde bulundurarak, ödemelerini planlayarak kullandıkları kredilerin geçmişe dönük faizlerinde ortalama yüzde 10’luk bir artış yapıldı. Yurttaşın hesabını kitabını yapıp kullandığı kredileri daha sonra ‘şartlar değişti’ diyerek attırmak kabul edilemez. Sakarya’da 10 bine yakın esnafımız bu durumdan etkilenecek. Ekonomideki kötü gidişatın bedelini yurttaşı mağdur ederek değil, sorumlulardan hesap sorarak çözebilirsiniz. Esnafımıza bu mağduriyeti yaşatmayın ve bu yanlıştan acilen geri dönün.”

Editör: Haber Merkezi