TBMM Genel Kurulu Devlet Bahçeli başkanlığındaki Genel Kurul toplantısında Meclis Başkanlığına AKP'nin aday gösterdiği İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 3. turda 321 oy alarak seçildi.

Bahçeli'den 'sokak hayvanları' açıklaması! Bahçeli'den 'sokak hayvanları' açıklaması!

Seçimde AKP’nin yanı sıra, CHP, İYİ Parti, TİP, Yeşil Sol Parti ve Gelecek Partisi kendi adaylarıyla yarıştı. Kurtulmuş’u destekleme kararı alan MHP ise aday çıkarmamıştı.

Numan Kurtulmuş kimdir?

Numan Kurtulmuş 1959 yılında Ordu'nun Ünye ilçesinde dünyaya geldi.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. ABD'de Temple Üniversitesi School of Business & Management'ta lisansüstü çalışmalarına devam etti.

ABD'de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations'ta misafir öğretim üyesi olarak bulundu ve doktorasını tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doçent oldu. 2004 yılında profesör unvanını aldı.

25 ve 26. Dönemde Ordu Milletvekili seçildi. 62, 63 ve 64. Hükûmetlerde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 65. Hükûmette Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev aldı.İngilizce bilen Kurtulmuş, evli ve 3 çocuk babası.

Editör: Tuncer Kalaycı