Avrupalı düzenleyiciler TikTok'a çocukların mahremiyetini koruyamadığı gerekçesiyle 345 milyon avro ceza uyguladı.

HABER MERKEZİ

Avrupalı düzenleyiciler TikTok'a çocukların mahremiyetini koruyamadığı gerekçesiyle 345 milyon euro ceza kesti. Böylece popüler kısa video paylaşım uygulamasının veri gizliliği kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ilk kez ceza kesilmiş oldu.

NTV'de yer alan habere göre; İrlanda Veri Koruma Komisyonu, TikTok'a 345 milyon euro para cezası verdiğini ve platformu 2020'nin ikinci yarısına kadar uzanan ihlaller nedeniyle kınadığını açıkladı.

Soruşturma, genç kullanıcılar için kayıt sürecinin, hesaplarını varsayılan olarak herkese açık hale getiren ve herkesin videolarını görüntülemesine ve yorum yapmasına izin veren ayarlarla sonuçlandığını tespit etti. Bu varsayılan ayarlar, izin verilmediği halde platforma erişim sağlayan 13 yaşından küçük çocuklar için de risk oluşturuyordu.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Ayrıca, ebeveynlerin ayarları yönetmesi için tasarlanan bir "aile eşleştirme" özelliği yeterince katı değildi ve yetişkinlerin 16 ve 17 yaşlarındaki kullanıcılar için rızaları olmadan doğrudan mesajlaşmayı açmalarına izin veriyordu. İzleme örgütü, genç kullanıcıları kayıt olurken ve video yayınlarken daha "gizlilik müdahaleci" seçeneklere yönlendirdiğini söyledi.

TikTok'tan açıklama

TikTok yaptığı açıklamada, "özellikle verilen para cezasının seviyesi" olmak üzere karara katılmadığını belirtti. Şirket, düzenleyicinin eleştirilerinin üç yıl öncesine dayanan özelliklere ve ayarlara odaklandığına dikkat çekti.

TikTok, Eylül 2021'de soruşturma başlamadan çok önce, 16 yaşın altındaki gençler için tüm hesapları varsayılan olarak özel hale getirmek ve 13 ila 15 yaşındakiler için doğrudan mesajlaşmayı devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere değişiklikler yaptığını söyledi.