Seçimlerin kaybedilmesinin ardından CHP için de yaşanan “değişim” harekatı devam ediyor. Son olarak Özgür Özel ve Örsan Öymen’in genel başkanlığa adaylığını açıklamasıyla Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki rakibi belli oldu. CHP yönetimine yönelik en büyük eleştirileri ise partinin sağa kaydığı görüşü.

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde öne çıkan bir diğer sol parti de Türkiye İşçi Partisi’ydi (TİP). Gazete Duvar’ın Duvar Arkası bölümünde yer alan habere göre bazı analistler ve CHP’lilerin, TİP’in yükselmesinin partinin işine yarayabileceği görüşünde.

Haberde yer alan ilgili kısım şöyle:

Beş parti bir araya gelerek yeni ittifak kurdu Beş parti bir araya gelerek yeni ittifak kurdu

“Bazı siyasi analistler seçimlere kendi milletvekili aday listesi ile girerek yüzde 1.8 oy alan Türkiye İşçi Partisi’nin önümüzdeki süreçte büyüme potansiyeli taşıdığı görüşünde. Hatta seçim sonrası yapılan bazı araştırmalarda oyunun yüzde 4’ü zorladığını söyleyenler var. TİP’in her ne kadar oyunun bir kısmını CHP’den aldığı değerlendirilse de bazı CHP’liler bu büyümenin kendilerine de yarar getireceği görüşünde. Hatta “TİP’in büyümesi bizim için çok olumlu olur. CHP’nin biraz daha sola dönmesine katkı yapabilir. Ecevit’in 1965 seçimlerine gidilirken ‘ortanın solu’ çıkışında o dönem ilk kez Meclis’e giren TİP’in etkisi vardır” deniliyor.”

Editör: Tuncer Kalaycı