Yerel seçimler nedeniyle 1 Nisan'da okullar tatil edildi Yerel seçimler nedeniyle 1 Nisan'da okullar tatil edildi

Sakarya'da Fen Liselerinde görev yapan ve öğrencileri çalıştıkları ya da ortak oldukları dershane benzeri kurumlara gitmeye zorladıkları gerekçesiyle soruşturma geçiren 26 öğretmene verilen cezaların göstermelik olduğu, gerçekte uygulanmadığı iddia edildi.

Eğitim Sen Sakarya Şubesi'nin geçer pazartesi günü yaptığı açıklamayla kamuoyunun bilgi sahibi olduğu, öğrencilere dershane dayatması olayında yeni bir gelişme yaşandı. Cevat Ayhan Fen Lisesi'nden bir grup veli, okul müdürünün kimi öğretmenlerin derslerde konuları tam anlatmayarak, çocuklarını dershaneye gitmes için dayatmada bulunduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Kaynarca ilçesinde başka okula atandığı, ancak bu okulda bir gün bile görev yapmadan Adapazarı Atatürk Lisesi Müdürlüğü'ne getirildiğini belirtti. Bu tür uygulamaların söz konusu suçu işleyenleri daha da cesaretlendireceğini belirten veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden söz konusu cezaların uygulanmasını istediler.

Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar, pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Sakarya'daki üç Fen Lisesi'nde başlatılan soruşturma sonrasında 30'a yakın öğretmenle ilgili iddiaların doğruluğunun ortaya çıktığını ve bu öğretmenlerin başka okullara dağıtıldığını açıklamıştı. Kaçar, öğretmenlere verilen cezaların yetersiz kalacağını da belirterek, söz konusu okullarda bu iddiaların yaşandığı dönemdeki yöneticilerin de görevlerinden alınması gerektiğini savunmuştu.