Kronik hastalıklar erken teşhis edilebilecek Kronik hastalıklar erken teşhis edilebilecek

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (SGC) Sezai Matur ve yönetim kurulu üyeleri, Sakarya’ya yeni atanan Vali Yaşar Karadeniz’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan SGC Başkanı Sezai Matur, şehrin en önemli gündem maddesinin deprem olduğunu belirterek, “Yeni görevinizde başarılar diliyoruz. Bu şehrin en öncelikli gündem maddesi depreme hazırlık olmalıdır” dedi.

ADA BAZLI DÖNÜŞÜM

Vali Yaşar Karadeniz de depreme hazırlıkta yerel yönetimler eliyle ada bazlı dönüşüm yapılabileceğini belirterek, “Böylece bir adada bulunan tüm sorunlu binaların dönüşümü de sağlanmış olur. Adapazarı’nın handikabı depremden sonra yapılmış bazı binaların dönüştürülememesi. Burada yerel yönetimlere görev düşüyor. Hiçbir şey insan hayatından kıymetli değildir” diye konuştu.

SANAYİLEŞME VURGUSU

Depremin bir Sakarya gerçeği olduğuna değinen Karadeniz, “Önemli olan depremin felakete dönüşmemesini sağlamaktır” dedi. Sakarya’da yapılacak sanayi yatırımları için de konuşan Vali Karadeniz, “KDV’si yüksek, teknolojiye dayanan ve çevreye en az zararı verecek sanayiye yönelmeliyiz. Organize Sanayi Bölgeleri yapılırken mutlak tarım alanlarına girilmemeli” ifadelerini kullandı.

DİLOVASI ÖRNEĞİ

“Sakarya olarak neyi nerede yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor” diyen Vali Yaşar Karadeniz, “Pandemi döneminde paranız olsa bile gıdaya ulaşamadığımızda tarımın önemini gördük. Sanayileşme, sonsuz ve sınırsız değildir. Sakarya’nın Kocaeli ve Dilovası’na dönüşmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de doğru sanayileşmeye hepimizin dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu.