Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye’de Geçici Barınma Merkezleri dışında ikamet eden yabancılara bir yılda toplam 6,5 milyar TL tutarında sosyal yardım yapıldığını açıkladı. Göktaş, yardım programlarının Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edildiğini de vurguladı.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun Türkiye’de yabancı ülke vatandaşlarına yapılan sosyal yardımlara ilişkin yazılı soru önergesini yanıtlayan Bakan Göktaş, 2022’ye ilişkin verileri paylaştı. Türkiye genelinde 2022’de düzenli ve süreli yardım programlarından toplam 4,4 milyon hanenin faydalandığına dikkati çeken Göktaş, öte yandan yabancılara yönelik de bakanlık tarafından Sosyal Uyum Yardımı, Tamamlayıcı Sosyal Uyum Yardımı ve Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı programları yürütüldüğünü vurguladı.

Göktaş’ın paylaştığı verilere göre, 2022’de Türkiye’de AB yardımlarından faydalanan yabancı sayısı toplam 882 bin 966 kişiye ulaşırken, toplam yardım tutarı da 6,5 milyar TL’yi bulmuş oldu.

Cumhurbaşkanına doğalgaz yetkisi Cumhurbaşkanına doğalgaz yetkisi

“AB finanse etti”

Bahse konu sosyal yardım programlarının yalnızca Avrupa Birliği tarafından finanse edildiğini ve tahsis edilen kaynağın projelendirilerek kullandırıldığını da kaydeden Göktaş, programların uygulayıcılarının ise Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Türk Kızılayı ile kendi bakanlıklarının olduğunu dile getirdi. Göktaş, söz konusu yardımlardan Geçici Barınma Merkezleri dışında ikamet eden, muhtaçlık ve demografik kriterlerden en az birine uyma şartlarını sağlayan, dokuz ile başlayan kimlik numarasına sahip Geçici Koruma Statüsü, Uluslararası Koruma Statüsü, Uluslararası Koruma başvuru sahipleri ve İnsani İkamet İzni bulunan yabancıların faydalanabildiğini de kaydetti.

Editör: Tuncer Kalaycı