CHP kurultay sürecini başlatma kararı aldı CHP kurultay sürecini başlatma kararı aldı

Partisinin de içinde yer aldığı Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceğini açıklayan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, istifa etti. İYİ Parti’den aday adaylığı başvurusunda da bulunmayan Ağıralioğlu, istifa dilekçesinde, “Gördüğüm lüzum üzerine İYİ Parti’den istifa ediyorum” dedi.

İYİ Parti Meclis grubunun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı gösterme kararına karşın,

Ağıralioğlu, grup kararına katılmadı. Ağıralioğlu geçen hafta yaptığı basın toplantısında da Kılıçdaroğlu’nun adaylığına tepki göstererek, “Masada bize pusu kuruldu. Kemal Bey'in adaylığını dayatmasına itiraz ediyorum. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, güçlendirilmiş Kemal Kılıçdaroğlu modeline dönüştü” dedi. Ancak İYİ Parti yönetimi, yeniden aday milletvekili adayı olmayan Ağıralioğlu için disiplin sürecini işletmedi.

Ağıralioğlu Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’ye bugün yaptığı açıklamada da Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceğini ifade etti.

Mesajla istifa kararını açıkladı

Ağıralioğlu, bugün Habertürk TV programcısı Mehmet Akif Ersoy’a mesaj atarak, yarın Akşener’le görüşüp, vedalaştıktan sonra istifa edeceğini açıkladı. Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sn. @yavuzagiraliog dün Sn. @meral_aksener ile telefonda görüşüp randevu aldığını vedalaşmak ve helalleşmek için görüşmeye gideceğini, akabinde istifa edeceğini paylaştı” ifadelerini kullandı.

Akşener randevuyu iptal etti

Ağıralioğlu’nun bu istifasının ardından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yarın 13.00 olarak belirlenen randevuyu iptal etti. İYİ Parti kaynakları, Akşener’in,“istifa kararının ardından görüşmeye gerek duymadığı”nı belirterek randevuyu iptal ettiğini belirttiler.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorluda daha sonra yaptığı açıklamada, “İstifa tek taraflı bir karar verme usulüdür. Genel başkanımız ile görüşme gerçekleşmeyecektir” görüşünü dile getirdi.

Ağıralioğlu’nun istifasıyla İYİ Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 36’ya düştü.