AKP'de fatura kimlere kesilecek? AKP'de fatura kimlere kesilecek?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlere ilişkin hazırlıklar konusunda bilgi verdi.

Yener, "Yerel seçimler için takvim 1 Ocak'ta başlıyor. Bizler 28 Mayıs 2023'te Cumhurbaşkanlığı ikinci turu bittikten sonra yerel seçim için hazırlıklarımıza başladık. Öncelikle yerel seçimlerle ilgili yasal değişikliklerin neler olduğu masaya yatırılıp, buna ilişkin kurumda yapmamız gereken düzenlemelerin neler olduğu ortaya çıkartılıp, buna göre genelgelerimizdeki ilgili düzenlemeleri yapmaya başlayacağız" açıklamasında bulundu.

Elektronik oylamayla ilgili çalışmalar

Elektronik seçim sisteminin şu an yasal olarak sadece yurt dışı için mümkün olduğunu ancak bugüne kadar hiç kullanılmadığını belirten Yener, "Benim şahsi düşüncem; Türkiye nihayetinde elektronik oylama sistemine geçecektir. Bu önümüzdeki seçimde mi olur yoksa iki ya da üç seçim sonrası mı olur ancak bu nihayetinde bir gün gerçekleşecektir" dedi.

Yener, "Biz kurul olarak yerel seçimlerden sonra bir çalışma yapıp bunu parlamentoya, siyasi partilerimize sunmayı düşünüyoruz, takdir parlamentonun. Eğer bu şekilde bir irade ortaya çıkarsa, Yüksek Seçim Kurulu da buna göre hazırlığını yapıp, elektronik ortam için gerekli tedbirleri alıp, bu uygulamayı da başarılı bir şekilde gerçekleştirecektir" diye ekledi.