Yunanistan'ın Türkiye sınırı yakınınındaki Meriç Bölgesi'ndeki yangın 11. günü geride bıraktı. Avrupa Birliği sınırlarındaki en büyük orman yangını olarak kayda geçti. Yangında şu ana kadar 810 kilometrekare alan kül oldu.

19 Ağustos’ta başlayan yangınlarda ölen 20 kişinin 18’i göçmendi ve bunların ikisi de çocuk yaştaydı.

Ekathimerini gazetesi, yangınlar söndürüldükten sonra daha fazla ölü bulunabileceği endişesinin yetkililer tarafından değerlendirildiğini aktarıyor.

AFP’ye konuşan Yunan yetkililer, Dadias Milli Parkı’nın kuzey doğusunda alevlerin halen kontrol altına alınamadığını açıkladı.

Rusya'nın barış koşulu: Ukrayna askerlerini çeksin Rusya'nın barış koşulu: Ukrayna askerlerini çeksin

Ajansa konuşan orman görevlisi Dora Skartsis, 2011 yangını sonrası yapılan tüm yenileme çalışmalarının kaybedildiğini söyledi.

Skartsis, “Devasa bir ekolojik felaketten sözediyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Yunanistan bölümünden Panagiota Maragou, ulusal parkın yüzde 30’unun yok olduğunu duyurdu.

Dedeağaç bölgesinde en az 4 bin koyun telef oldu.

Yuanistan Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis, orman yangınlarıyla ilgili 140 tutuklamadan 79'unun kundakçılıkla bağlantılı olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği yönetimi, 28 hava aracından oluşan bir kuvveti böylesi felaketler için hazır hale getirme niyetini duyurdu.

Yunanistan’da 2018 yılında başkent Atina dışındaki orman yangınında 104 kişi ölmüştü.

Editör: Tuncer Kalaycı