Sağlık çalışanları vergide adalet istiyor Sağlık çalışanları vergide adalet istiyor

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Keziban Konukcu, konuyla ilgili soru önergesi vererek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın yanıtlamasını talep etti.

190 işçinin 5 gündür kendilerini madene kilitleyerek açlık grevini sürdürdüğünü, 7 işçinin fenalaşarak hastaneye kaldırıldığını, işçilerin kıdem tazminatlarının 9 aydır ödenmediğini belirten Konukçu, her iki bakana yanıtlamaları talebiyle şu soruları sordu:

1- Eskişehir’de Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik işçilerinin maaş ve ödenmeyen alacakları için yerin metrelerce altında başlattıkları açlık grevi bakanlığınız bilgisi dahilinde midir? Bilginiz dahilinde ise maden işçilerini açlık grevine kadar iten hak gaspına yönelik işçiler için herhangi bir girişiminiz olmuş mudur ya da olacak mıdır?
2- İşçilerinin maaş ve ödenmeyen alacakları nedeniyle açlık grevi başlatılan Yıldız Holding’e bağlı Eskişehir Mihalıççık ilçesindeki Yunus Emre Termik Santrali’ni işleten Doruk Madencilik’e yönelik müfettiş denetimi yapılmış mıdır? Yapıldı ise en son hangi tarihte yapılmıştır ve raporda işçi hak ihlalleri yer almakta mıdır?
3- Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik işçilerinin uğradıkları hak gasplarına yönelik olarak Bakanlığınızca TMSSF ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile irtibata geçilmiş midir?
4- Açlık grevinde olan maden işçilerinden 7’ sinin hastaneye kaldırıldığı, içeride eylemde bulunan diğer işçilerin sağlık durumlarının giderek kötüleştiği, işçilerin genelinde halsizlik ve ishalin başladığı bilginiz dahilinde midir?
5- İş Kanunu çerçevesinde işçinin ücret ödemelerini süresi içinde kasten ödemeyen veya eksik ödeyen işverene yönelik olarak her ay ve her işçi için idari para cezası uygulaması hükmü geçerlidir. 200’den fazla işçinin tazminatını aylardır ödemeyen, işçilerin alacaklarının yağma edilmesi konusunda özel bir şirket politikası izleyen şirket yetkilileri hakkında herhangi bir inceleme/soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise ne aşamadadır ve nasıl bir sonuca varılmıştır?
6- Tazminatların ve maaşların alınmaması nedeniyle Yıldızlar Holding ve holdinge bağlı maden şirketlerine açılan dava sayısı kaçtır? Bu davalardan şimdiye kadar kaç tanesi sonuçlanmıştır?
7- İlgili Holding ve holdinge bağlı maden şirketlerine açılan davalardan sonuçlanan davalar ne şekilde sonuçlanmıştır?
8- Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madenciliğin toplamda işçilere ödemesi gereken maaş ve kıdem tazminatı miktarı ne kadardır?
9- Türkiye’de kıdem tazminatını alamayan, işten atılan bütün işçilerin alacakları için çözüm üretmek, mağdur edilmiş tüm maden işçilerinin tazminat ödemelerinin ayrım yapılmadan kanunların uygulanarak ödenmesine yönelik herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
10- Maden ocaklarında iş cinayetlerinin, toplu işçi katliamlarının, ölümcül meslek hastalıklarının ve kazaların önlenebilmesi için bilimsel ve teknik yatırımların yanı sıra, örgütlenmenin, sendikalaşmanın, grev hakkının önündeki fiili engellerin kaldırılması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?